Bakanlık bu tarihi eserlerin peşinde

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’de müzelerden ve kazı yerlerinden çalınan binlerce yıllık tarihi eserlerin listesini yayınladı. Samsun’da iki tarihi eser çalıntı durumda. Ayrıca Samsunlu koleksiyoner Rıdvan Çelikel'in koleksiyonundaki bronz sikkeler de çalıntı envanterine kaydedildi

Bakanlık bu tarihi  eserlerin peşinde

Mitolojiye göre savaşçı Amazon kadınlarının diyarı olarak bilinen Samsun'da şimdiye kadar, bilim insanlarını heyecanlandıran ve tarihi araştırmalara kaynaklık edebilecek binlerce kalıntıya ulaşıldı. Türk ve yabancı ekiplerce gerçekleştirilen kazılarda, Anadolu'nun tarihi zenginlikleri gün yüzüne çıkartılırken, daha sonra çalınan ya da kaybolan tarihi eserler de var.

ÇEŞMENİN ÜZERİNDEKİ SÜSLEMEYİ BİLE ÇALDILAR

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün çalınmış ve kayıp durumdaki tarihi eserlerin listesini yayınladı. Çalıntı envanterlerine Samsun'dan da iki tarihi eser ile yine Samsunlu bir koleksiyonere ait bronz sikkeler de yer alıyor. Samsun'da çalınan en önemli tarihi eserlerin başında Alaçam ilçesindeki tarihi çeşmenin üzerinde bulunan Osmanlı dönemine ait mimari süsleme geliyor. Lale şeklindeki mimari süsleme aradan geçen onca seneye rağmen halen bulunamamış durumda.

KAYIP AĞIRŞAK HALA BULUNAMADI

Samsun'da 1979'lu yıllarda yapılan kazılarda ortaya çıkarılan ağırşak da Müze Müdürlüğü'nden kaybolmuş durumda. İkiztepe'deki kazılar sırasında ortaya çıkarılan ağırşakın Erken Hitit dönemine ait bir eser olduğu belirlenmişti.

KOLEKSİYONDAKİ SİKKELER SIRRA KADEM BASTI

Samsunlu koleksiyonur Rıdvan Çelikel'in koleksiyonunda bulunan bronz sikkeler de bakanlık çalıntı envanteri kayıtlarında hala duruyor. Antik Yunan dönemi, Bizans dönemi ve Roma dönemine ait olduğu belirlenen bronz sikkelerin üzerinde imparator, İsa ve Zeus figürleri yer alıyordu. Binlerce yıllık tarihi sikkeler de halen bulunamadı.

SAMSUN’DAKİ MÜZELERDE 18 BİN ESER VAR

Öte yandan Samsun ve ilçelerdeki müzelerde yaklaşık 18 bin adet arkeolojik, etnografik ve sikke gibi çeşitli eserlerin bulunuyor. Samsun Müze Müdürlüğü’ndeki arkeolojik eserlerin Kalkalitik Çağ, Tunç Çağı, Demir Çağı, Arkaik Dönem, Klasik Dönem, Hellenistik Dönem, Roma ve Doğu Roma Dönemlerine; etnografik eserlerin ise Geç Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemlerine ait olduğu biliniyor. 2014 yılı sonuna kadar Samsun’daki müzelerde yaklaşık 18 bin eserin bulunduğu bilgisini veren Müze Müdürlüğü, Gazi Müzesi’nde 192 eser, Bafra Müzesi’nde 280’i arkeolojik, 370’si etnografik ve 114’ü sikke olmak üzere 764 eser ve Samsun’da ve Arkeolojik ve Etnografya Müzesi’nde de yaklaşık 18 bin eser bulunduğunu açıklamıştı.

HER DÖNEME AİT ESER VAR

Hali hazırda Samsun Valiliği’nin yanında bulunan ve Büyükşehir Belediyesi'nin tüm dünyada model olacak yeni müze inşaası nedeniyle ziyarete kapatılan Samsun Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi’nde Samsun ve çevresinde bulunan Kalkolitik, İlk Tunç, Hitit, Hellenistik, Roma ve Osmanlı Dönemlerine ait eserler sergileniyordu. Müzede Etnografik nitelik taşıyan bindallılar, peşkirler, para ve saat keseleri, el yazması Kuran’lar, süs eşyaları, silahlar, mutfak eşyaları, halı ve kilimler de yer alıyor.

AMİSOS HAZİNESİ DE SERGİLENECEK

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin mevcut müze yerinin yetersiz olması nedeniyle kent estetiğine uygun olarak Samsun'a kazandıracağı yeni müzede sergilenecek eserler arasında Amisos Antik Kenti Eserleri, Amisos Hazinesi, Amisos Mozaiği, Bronz Genç Atlet Heykeli, Bafra İkiztepe Höyük Eserleri, Vezirköprü Oymaağaç Höyük Eserleri ve Atakum Karadoğan Höyük Buluntuları da yer alacak. Büyükşehir Belediyesi, tarihi eserlerin yeni, geniş ve modern bir alanda sergilenmesini sağlayacak.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2017, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER