Bakan Kılıç Atletizm Milli Takımı'nı Kabul Etti

Türkiye'nin tarihinin en büyük başarısını gösterdiği Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda kazandığı 12 madalyanın çoğunun devşirme sporculardan geldiği eleştirilerine yanıt Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’tan geldi.

Bakan Kılıç Atletizm Milli Takımı'nı Kabul Etti

Bakan Çağatay Kılıç, “Bayrağımızın başarısı için ter döken her kardeşimizin bizim başımızın üzerinde yeri vardır. Bazı konulardaki eleştirileri çok acımasızca yapıyoruz. Dünyada ve spor camiasında birçok örneği olan bazı konuları, sanki çok farklıymış gibi sadece Türkiye’de oluyormuş gibi yaşıyoruz” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç,  Amsterdam’da düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda Türkiye atletizm tarihinin en büyük başarısını ortaya koyan milli sporcuları kabul etti. Milli takım sporcuları, şampiyonada göstermiş oldukları performanstan dolayı tebrik eden Bakan Çağatay Kılıç, “49 sporcuyla bugüne kadar en yüksek sayıyla katıldığımız Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 11 branşta 12 madalya kazandık. Önümüzdeki ay Rio Olimpiyat Oyunları’nda da aynı başarının bir benzerini göreceğimizi ümit ediyorum. Sporcularımızın bu başarısında emeği olan ve milli sporcularımıza destek veren tüm teknik ekibe de teşekkür ediyorum. Bu başarı ortak çalışmanın bir sonucudur” diye konuştu.

“Türkiye, uluslararası organizasyonları yapabilecek altyapı ve tecrübeye sahiptir”

Bakan Çağatay Kılıç, dün Trabzon'da 2016 Dünya Okul Sporları (Gymnasiade) Olimpiyatları’nın açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlatarak şöyle konuştu:

“Önümüzdeki yıl Samsun’da düzenlenecek 2017 İşitme Engelliler Olimpiyat (Deaflympics) Oyunları’nın ve 2017 FIBA Avrupa Şampiyonası Grup ve Final Turu’na Türkiye ev sahipliği yapacak. Türkiye artık uluslararası spor organizasyonlarını çok kısa sürede yapabilecek tesis altyapısına ve tecrübeye sahiptir. Milli sporcularımızın Türkiye adına böylesine büyük başarılara imza atabilmesi için bu tür organizasyonların yapılabileceği tesislere ihtiyaç vardır. Bu nedenle uluslararası spor  organizasyonlarına ev sahipliği yapmak çok önemlidir. Tesisler tek başına hiçbir zaman başarıyı kendiliğinden getirmezler. Tesisler olmadan da, milli sporcularımızın kendilerini yetiştirebileceği ve antrenmanlarını yapabilecekleri altyapının eksikliğinde de bu tür başarılar elde edilemez.”

 

Avrupa Atletizm Şampiyonası’nın, Türkiye’nin bu branşta daha önce yaşadığı bazı olumsuzlukların etkisini üzerinden attığı bir sıçrama noktası olarak gördüğünü dile getiren Bakan Çağatay Kılıç, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminden itibaren spora ne kadar destek verdiğini ve tesisler konusunda da ne kadar büyük bir yatırım hamlesini gerçekleştirdiği bilinmektedir. Milli sporcularımızın performanslarını ve başarılarını yakından takip ettiğini biliyorsunuzdur. Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’da milli sporcularımızın gelişimi konusunda da tarafımıza verilen direktifleri vardır” dedi.

“Ay-yıldızlı bayrağımızı temsil eden, gururla taşıyan ve onun için ter döken herkes bizimdir”

Takım ruhunun önemine vurgu yapan Bakan Çağatay Kılıç, “Milli sporcuların almış oldukları başarıların hepsi önemlidir. Fakat asıl önemli olan takım ruhunu yakalayabilmektir. Takım ruhunu yakalayarak güzel bir hazırlık dönemi geçiren milli takımlarımız, gelecek organizasyonlarda da Ay – Yıldızlı bayrağımızı en iyi şekilde temsil edeceklerdir. Ay – Yıldızlı bayrağımızı temsil eden, gururla taşıyan ve onun için ter döken herkes bizimdir” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER