Bakan Arslan; ' 3 aylık kapatma ile çözebileceğiz'

Samsun-Çarşamba Havalimanını inceleyen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, çökme olan pistin 3 ay kapanacağını ifade ederek, Samsun’a önümüzdeki yıl projesi bittiğinde yeni terminalin yapımına başlanacağını söyledi.

Bakan Arslan; ' 3 aylık kapatma ile çözebileceğiz'
Samsun-Çarşamba Havalimanı pistini incelemek, ziyaret ve temel atma törenine katılmak üzere Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile birlikte Samsun’a gelen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ilk olarak pistinde 19 santimetre çökme olan Samsun-Çarşamba Havalimanını gezdi. 

İncelemenin ardından Samsun Valiliğine giden bakanlar Valilik Toplantı Salonunda Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Müsteşar Yardımcısı Hasan Özaba, Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal, DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürü Hızırreis Deniz, EKA Genel Müdür Yardımcısı Nesrin Erdoğan, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile birlikte basına kapalı olarak toplantı düzenledi.


"Samsun-Çarşamba Havalimanı 3 ay kapanacak"

Samsun-Çarşamba Havalimanı'nın 3 ay kapanması ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Arslan, "Mevcut pistimiz ile ilgili aşırı çökmeler var. Deniz dolgusu üzerine gerekli tedbirler alarak yapılan bir havalimanı olmasına rağmen zaman içerisinde bu tip çökmeler oluyor. Dolayısıyla biz havalimanımızda herhangi bir aksama olmaması adına ihale süreçlerini başlattık. Normal Devlet Hava Meydanlarının yaptığı projeksiyon çerçevesinde yaparsak bizim Samsun havalimanını 1 yıl kapatmamız gerekiyor. Ancak 1 yıl kapatmak ne bizim istediğimiz bir şeydir ne Samsunlunun istediği bir şeydir bede Samsunluluk adına sorumluluk alan bakanlarımız, milletvekillerimiz, valimiz, büyükşehir belediye başkanlarımızın istediği bir şey değildir. Dolayısıyla gece-gündüz çalışarak biz en az kapatma ile bunu nasıl çözeriz diye kafa kafaya verdik. Epeyce de bir çalışma sarf ettik. Hatta kapanmadan çözülmesi mümkün müdür diye çok çalıştık ama kapanmadan çözülmesi mümkün değil. Ancak 3 aylık kapatma ile biz çözebileceğiz. Bugünden başlayarak havalimanı kapanmadan yapılabilecek her şeyi yapacağız. Dolayısıyla işin büyük bir kısmını halletmiş olacağız. Sonra da 1 Mart itibariyle de pisti kapatıp, 3 ay içerisinde tamamen bitireceğiz. Çünkü çok önemli Samsun’a gelen olimpiyat oyunları var. Olimpiyat öncesi Samsun’a gelecek olan misafirlerimizin geliş ve gidişlerine de zaman kalacak şekilde Mayıs ayının sonunda havalimanını inşallah tekrar hizmete açacağız. Gerek Merzifon, gerekse Ordu-Giresun Havaalanlarındaki sefer sayısının arttırılarak Samsunlunun da uçuş ihtiyaçlarını da bu şekilde kısa periyotta halletmiş olacağız" diye konuştu.

Samsun’da ikinci bir terminal

Samsun’da yeni bir terminal yapımına başlayacaklarını da ifade eden Bakan Arslan, "Bugün Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve arkadaşlarımız ile birlikte hem havalimanında incelemede bulunduk hem de terminal binası ile ilgili de bilgi aldık. Ama biliniz ki bu işin içinden gelen bir arkadaşınız olarak, biz daha önce Samsun havalimanı terminali ile ilgili proje sürecini başlattık. Yeni terminal ile ilgili önümüzdeki yıl projeyi bitirir bitirmez yeni terminalin yapımına başlayacağız. Mevcut terminali dış hatlar terminali olarak kullanıp, yeni yapacağımız yeri de iç hatlar terminali haline getireceğiz. Çünkü biliyoruz ki, Samsun yılda 1 milyon 700 bin yolcu ile kalmayacak. Nasıl ki dünün rakamlarını 10’a katladık. Yarın inşallah biz diğer projelerimiz ile birlikte gelişen sanayisi ile Samsun’u daha da büyüttüğümüzde yolculuk sayıları en az bugünün 2 katına çıkacak. O zamanda bu terminalimiz bizim işimizi görmeyecek. Dolayısıyla bunun da tedbirlerini aldık. İnşallah önümüzdeki projeyi bitiriyoruz. İhaleyi de bitirip sonra da yeni terminal yapımına başlayacağız ki Samsun hak ettiği terminale kavuşsun" şeklinde konuştu.
Kulaktan dolma bilgilerde yorum yapan çok kişinin olduğunu belirten Bakan Arslan şöyle devam etti: 

"Ülkemiz havacılığı çok büyüyor ve gelişiyor. Ülkemiz havacılığının gelişmesine bağlı olarak da bugün biz 3 aylık onarımla Samsun pistini halletmiş olacağız ama uzun vadede o da Samsun’un işini görmeyecek. Samsun’un yolculuk sayıları 2 katına çıktığında Emergency pist karakterinde taksi yolu ihtiyacımız da olacak. Dolayısıyla onunla ilgili de süreci başlatacağız. Ancak o orta vadeli bir çalışmadır. Kulaktan dolma bilgilerle lütfen kafanızda bir şekli de oluşturmayın. Bilin ki bu işin sahipleri dün olduğu gibi bugünde bizim yakamızı hiç boş bırakmıyorlar. Dolayısıyla gereğini hep beraber yapıyoruz. Çünkü Samsun’a sahiplenmek sadece onların değil, sadece bizim değil, ecdadın bıraktığı mirasında omuzlarımıza yüklediği sorumluluktur. Bu sorumluluk çerçevesinde hem Başbakanımız Samsun’u çok önemsiyor, hem de Cumhurbaşkanımız bir proje adamıdır. Her projeyi hafızasında tutan bir liderdir."

"İkinci bir pistin yapımı 3 yıl sürer"

Bir basın mensubunun "Havalimanı kapatılmadan ikinci bir pist yapılamaz mı?" sorusuna cevap veren Bakan Arslan, "Bugün düğmeye bassanız Samsun’da ikinci bir pistin yapılması 3 yıl sürer. Samsun pistinin 3 yıl bekleme şansı yok" şeklinde cevap verdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER