banner3
25 Ağustos 2016 Perşembe 09:10
Bahçeşehir Öğrencileri Yabancı Dille Özgürleşiyor

Bahçeşehir Koleji'nin ilkini İstanbul'da düzenlediği aralarında Bill Bowler, HardyGrifft, HerbertPuchta, Megan Cherry ve Kayhan Karlı gibi isimlerin yer aldığı akademisyen ve yazarların da katılımıyla, bin 200'ün üzerindeki yabancı dil öğretmenlerine yönelik olarak düzenlediği eğitim çalışmaları, Anadolu'daki Bahçeşehir Kolejleri'nde de başladı. Bahçeşehir Koleji Yabancı Diller Direktörü İpek Bulduk Cooley'in katıldığı toplantıların üçüncüsü Adana ve Ankara'nın ardından Samsun'da düzenlendi. Buradaki eğitimlere Samsun'daki Bahçeşehir Koleji yabancı dil öğretmenlerinin yanı sıra Ordu, Tokat ve Çorum Bahçeşehir Koleji İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca öğretmenleri katıldı.

ÖĞRETMENLERE ÖZEL EĞİTİM

Eğitim çalışmaları ile ilgili bilgi veren Bahçeşehir Koleji Yabancı Diller Direktörü İpek Bulduk Cooley, lise eğitiminde proje bazlı, yabancı dil eğitimi ağırlıklı, STEM odaklı eğitim anlayışını hayata geçirdiklerini ifade etti. Bahçeşehir ailesine yeni katılan yabancı dil öğretmenleriyle bir araya gelerek gelecek yılın eğitim-öğretim planlamasını titizlikle yaptıklarını ifade eden Cooley, "Bu eğitimdeki hedefimiz sınıfın içerisinde kullanılabilecek çalışmalar olması, teoride kalmamış olması. Asıl hedefimiz öğretmenlerimizin öğrencilerimize sınıf içerisinde doğru bir eğitim vermesini, dil edinim sürecini doğru olarak yönetebilmelerini sağlamak. Bunu yapabilmemizin tek yolu var o da öğretmenlerimizi hazırlıklı hale getirmek. Bu nedenle çok dikkatli bir çalışma ile öğretmenlerimizin ihtiyaçlarını belirledik. İhtiyaçlara yönelik bir eğitim sağladık” dedi.

İNGİLİZCE DÜNYANIN ORTAK DİLİ

Dil edinim sürecinde kullanılan yöntemlerin sürekli değiştiğini, Bahçeşehir Kolejleri olarak bu yöntemleri anında okullarında uygulamaya önem verdiklerini dile getiren Cooley, "Bugün artık sürekli öğrenmek, dünya ile entegre olarak yaşamak, ticaret yapmak, kendi hayatını kurmak isteyen birinin yani ortalama bir dünya vatandaşı olmak isteyen birinin zaten İngilizceyi doğal olarak, zorunluluk olarak bilmesi gerekiyor. Şimdi artık öncelikle İngilizceyi öğrenip sonra diğer dilleri konuşmak gerekiyor. Çünkü İngilizce dünyanın ortak dili haline gelmiş durumda” diye konuştu.

ÇOCUKLARIMIZI DÜNYAYA HAZIRLIYORUZ

İngilizcenin yaşamın içinde kullanıldığı en etkin iletişim aracı haline gelmesi gerektiğinin önemi üzerinde duran Cooley, “Yaşadığımız çağda çocuklarımızı yaşadığımız yetiştiğimiz yere değil, dünyaya hazırlıyoruz. İngilizceyi bu sebeple sadece okuldaki bir ders olarak görmemek gerekiyor. İngilizceyi iletişim aracı olmaktan geçirip yaşamının içinde kullanılan en etkin iletişim aracı haline getirmek gerekiyor” dedi.

ONLARA ÖZGÜRLÜKLERİNİ VERİYORUZ

Öğrencilerin sadece üniversite sınavına değil, üniversite hayatına hatta iş hayatına hazır olmalarını sağlayacak alt yapı ile lise eğitimini tamamlamaları hedeflediklerini de vurgulayan İpek Bulduk Cooley, "STEM Center’da projelerini hayata geçiren, MASTER 6 ile hayata artı değerlerle hazırlanan, uluslararası ölçme ve değerlendirme denetiminde İngilizcelerini mükemmelleştiren, uluslararası eğitim programlarına katılarak vizyonlarını geliştiren Bahçeşehir Koleji öğrencileri; farklı, yaratıcı ve çağdaş bireyler olarak hayata donanımlı bir şekilde başlamanın avantajını hayatları boyunca yaşar. Biz çocuklarımıza ömürleri boyunca kullanacakları yabancı dili öğretmeyi ve böylece özgürlüklerini veriyoruz" diye konuştu.

DÖRT ANA BECERİYİ EDİNİYORLAR

Bahçeşehir Koleji, yabancı dil eğitiminde öğrencilerin yabancı dili yaşayarak öğrenmelerini, yabancı dilin gerektirdiği dört ana beceri olan okuma-yazma-dinleme ve konuşma yeteneğini kazandırma konusunda oldukça iddialı. Yabancı dil derslerinde kişiye özgü öğretim modelinin uygulandığı Bahçeşehir Koleji'nde, her öğrencinin öğrenme stili belirlendikten sonra derslerin sınıf profilleri doğrultusunda görsel, işitsel veya kinestetik öğrenme stillerine sahip öğrencilere hitap edecek şekilde, görsel sunumlarla, farklı anlatım şekilleriyle harmanlanarak hazırlanıyor.

İKİNCİ YABANCI DİL DE ÖNEMLİ

İkinci yabancı dil eğitimine de önem veren Bahçeşehir Koleji, öğrencilerin Almanca’yı da belli seviyede öğrenmelerini sağlamayı hedefliyor. Almanca dil yeterliliğini ölçen FIT sınavlarına katılan öğrencilere başarı sertifikası verilirken ayrıca Fransızca ve İspanyolca eğitimleri de gerçekleştiriliyor.

Gülsüm ATİK

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.