Bağışladığı araziye huzurevi yapılmadan öldü

Samsun’da huzurevi yapılması şartıyla kaymakamlığa arsa bağışlayan hayırsever hayata gözlerini yumarken, yılan hikayesine dönen proje neredeyse ilk günkü gibi bekliyor

Bağışladığı araziye huzurevi yapılmadan öldü

Samsun’un Vezirköprü ilçesi Hıdırlık Mahallesi’nde yer alan 9 dönümlük arsa, 26 Şubat 2014 yılında hayırsever işadamı 2 çocuk babası Kemal Kayalıoğlu tarafından huzurevi yapılması şartıyla bağışlanmıştı. Arsa daha sonra, Vezirköprü Kaymakamlığı ile protokol yapılarak Vezirköprü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’na devredildi. Huzurevinin temeli aynı yıl, inşaatın bir an önce başlamasını istediği için bağışçının imkanlarıyla atıldı. Temel atma törenine dönemin kaymakamı Ozan Balcı da katıldı.

OLTALI PROTESTO

Ancak huzurevi için ödenek çıkmazken, temel inşaatı süreç içerisinde atıl duruma düştü. Durumu kabullenemeyen bağışçı, söz konusu arsanın kaderine terk edilmesine tepki göstermek amacıyla bir protesto eylemi gerçekleştirdi. Mahalle sakinlerinin de desteğini alan bağışçı, inşa çalışması yarım kalan huzurevi inşaatının yağmur suları ile dolan bölgelerinde olta ile balık tuttu.

KONU TBMM’YE TAŞINDI

Yılan hikayesine dönen huzurevi konusunu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ye taşıdı. Milletvekili Zeybek, verdiği 3 soruluk yazılı önergesinde, 1-Üç yıla yakın bir süredir inşaatta herhangi bir değişim ve gelişme yaşanmamıştır. Vezirköprü Huzurevi inşaatı tamamlanacak mı? Yoksa böyle bırakılacak mı? 2- Vezirköprü Huzurevi inşaatının durma sebebi nedir? 3. Vezirköprü Huzurevi inşaatının tamamlanması için ödenek ayrılmış mıdır? sorularını sordu.

KADERİNE TERK EDİLDİ

250 kişilik huzurevi projesinin temeli, şimdilerde neredeyse ilk günkü gibi bekliyor. Bağışçı 10 Nisan 2017’de yaşamını yitirirken, ödenek bekleyen proje kaderine terk edildi. Huzurevinin temel inşaatında herhangi bir güvenlik önlemi alınmazken, saha içerisine dolan yağmur suları nedeniyle adeta bir havuzu andırıyor. Hayırsever işadamınca, yapımına verdiği destek ile ilçede Hatice-Kemal Kayalıoğlu Fen Lisesi oluşturulmuştu.

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2018, 08:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER