Bafra'dan Anlamlı Proje

Samsun Bafra İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Polislik Büro Amirli, Çocuk Büro Amirliği ve Kent Güvenlik Yönetim Merkezi Amirliği görevlilerince yürütülen proje kapsamında öğrencilere seminer verildi

Bafra'dan Anlamlı Proje
Belediye Kültür Merkezi’nde öğrencilere verilen seminerde konuşan Bafra Polislik Büro Amirliği Baş Polis Memuru Metin Cabbar “İnternet üzerinden yapmış olduğunuz yazışmalarda küfür, tehdit, hakaret olmuş olsa sizin için delil sayılır ve işlem yapıldığında ceza alırsınız. Özellikle arkadaşlar arasında şaka da olsa bir arkadaşınıza zarar verdiğinizde taksirle yaralama suçundan 5 yılla yargılanabilirsiniz. Basit bir olay gördüğünüz şakalaşma bile sizin yargılanmanıza sebep olabilir. Bu tür şeylere dikkat etmenizi istiyorum. Türk Ceza Kanunu’nun 103. maddesinde cinsel istismar suçu ile ilgili birinci maddesinde çocuğa yönelik istismar suçu işleyen kişi 8 yılla 15 yıl arasında, sarkıntılık düzeyinde olursa 3 yıldan 8 yıla arasında, cinsel ilişki durumunda 16 yıl ceza alma durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz” şeklinde uyarılarda bulundu.
“Suça sürüklenmeden önce ne gibi önlemler alınmalı, bu suça sürüklendikten sonra yapılması gerekenler” konusunda neler yapılması konularında bilgilendirme yapan Polis Memuru Mustafa Çakır ise özellikle sosyal paylaşım sitelerindeki risklere değinerek öğrencilere fotoğraf, yer bildirimi ve kişisel özelliklerin paylaşımında dikkatli olunması gerektiği hatırlattı. Sosyal paylaşım sitelerinde çok fazla özel bilgi ile özel fotoğraf paylaşılması sonucu, bu tür bilgilerin kötü niyetli insanların eline geçmesi durumunda karşılaşabilecekleri sorunlar hakkında da bilgi veren Çakır, interneti mutlaka ailelerinin bilgisi ve kontrolü dahilinde kullanmaları gerektiğini vurguladı. 
Mart ayında başlayan proje kapsamında Bafra’da 26 okulda yaklaşık 7 bin öğrenciye seminer verildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER