Bafra tütünlerinin markası OMÜ’den

Tarımsal üretimde en büyük sorun olan milli tohum ıslahı ve üretiminde çözüm Ondokuz Mayıs Üniversitesinden geldi.

Bafra tütünlerinin markası OMÜ’den

Tarımsal üretimde en büyük sorun olan milli tohum ıslahı ve üretiminde çözüm Ondokuz Mayıs Üniversitesinden geldi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) dünyaca meşhur olan Bafra tütünlerini ıslah ederek tescil etti ve özel sektöre satışını gerçekleştirdi. 
 

Konu ile ilgili Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bafra Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Kemal Ayan yaptığı açıklamada, “Ondokuz Mayıs Üniversitesi olarak on yıldır üzerinde çalıştığımız Bafra tütünlerinin ıslahını gerçekleştirdik. Esendal ve Kızılırmak çeşitleri olarak tescil ettiğimiz tütün tohumlarımızı özel sektörle buluşturduk. Milli tohum politikası doğrultusunda tescil ettirdiğimiz Esendal ve Kızılırmak tütün çeşitlerimiz, tütün alanında çalışan ihracatçı bir firma tarafından on yıllık kullanım hakkı satın alınarak üniversite özel sektör iş birliğine çok iyi bir örnek oldu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi olarak özel sektör ve çiftçi işbirliğinde bir ilk olan bu işbirliklerini çok önemsiyoruz. Dünya çapında sigara harmanlarında önemli bir yer tutan Bafra tütünlerimizi ıslah ederek tescil altına aldık ve üniversitemiz tarihinde bir ilk olan milli tohumlarımızın özel sektöre satışını gerçekleştirdik.
Özel sektörün sözleşmeli tütün tarımı ile Bafra’da yaklaşık beş bin çiftçimizin bizim tohumlarımızı ekerek tütün tarımı yapacak olması üniversite olarak bizi ziyadesiyle mutlu etmektedir. Üniversitemizin tescilli ‘Esendal ve Kızılırmak’ tescilli çeşitlerimizin Bafra çiftçileri tarafından ekilmesi, ihracatının gerçekleştirilerek uluslararası sigara firmalarının harmanlarına girmesi önemli bir döviz kazancına sebep olacaktır. Tütün ihracatçısı firmaların kazançlarının artmasında ve çiftçimizin yüzünün gülmesi, üniversitemizin ıslahcı akademisyenleri olarak bizi de gururlandırmaktadır” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER