Babadan oğula 50 yıl

Samsun’da, 50 yıl boyunca babasıyla beraber işlettiği bakkaliyeyi şimdilerde tek başına çalıştıran 60 yaşındaki Mustafa Baş, kentin en eski işletmesine sahip

Babadan oğula 50 yıl

Samsun’un İlkadım ilçesi Hançerli Mahallesi Necip Bey Caddesi üzerinde yer alan Kurtuluş Bakkaliyesi, kentin en eski bakkalı olarak faaliyet sürdürmeye devam ediyor. Bakkaliyeyi işletmeye halen devam 60 yaşındaki evli iki çocuk babası Mustafa Baş, burayı babasıyla beraber tam 50 yıl boyunca çalıştırdıklarını söyledi.

‘BABA MİRASIMI DEVAM ETTİRİYORUM’

İşlettikleri bakkalın bulunduğu binanın 1940’lı yılların başında kente Postane olarak hizmet verdiğini söyleyen Mustafa Baş, “Burası daha sonra otele dönüştürülmüş ve sonrasına bakkal olmuş. Babam daha sonra burayı 1968 yılında devraldı. Bakkalımızı bundan 4 sene öncesine kadar babamla beraber işletiyorduk. Babam 83 yaşındayken 2014 yılında vefat etti. Kısacası, baba mirasımı devam ettiriyorum ama zor oluyor. Bakkallık mesleği bitmek üzere. Eskisi kadar kazanamıyoruz. Ufak esnaf açıkçası tükeniyor. Günü kurtaramıyoruz, kurtarırsak da şükür ediyoruz. Burayı işleterek emekli oldum, kazandığım para ise emekli maaşıma destek oluyor” diye konuştu.

70 YILLIK DOLAP HALEN ÇALIŞIYOR

Bakkalın içerisinde bulunan tarihi dolap ve teraziyi de anlatan Mustafa Baş, “Rahmetli bir amcamız vardı, o bu dolabın Samsun’a ilk gelen 5-6 dolaptan biri olduğunu söylerdi. Biz bakkalı devralmadan önce de varmış. Halen çalışıyor ve yaklaşık 70 senelik. Terazi de aynı şekilde bakkalı devraldığımızda vardı, o da yaklaşık 50 yaşında ve halen çalışıyor” şeklinde konuştu.

TARİHİ BİNA KORUMA ALTINDA

Bakkalın faaliyet gösterdiği tarihi bina Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca ikinci derece sit kapsamında koruma altında bulunuyor.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER