Ayın sonunda hizmete açılıyor

Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, “Belediyemizin öz kaynaklarıyla yaptığımız çelik taşıyıcılı Yeni Şehir Köprüsü’nde sona yaklaştık” dedi

Ayın sonunda  hizmete açılıyor

Çarşamba Belediyesi tarafından şehir merkezinde karayolu köprüsü ile tarihi köprü arasında Yeşilırmak üzerine yapılan Yeni Şehir Köprüsü’nde çalışmalar aralıksız sürüyor. Öncekilerden farklı olarak çelik taşıyıcı sistemle yapılan köprü, kuleleri ve mimari yapısıyla dikkat çekiyor. Köprü inşaatında incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Dündar, “Yeni köprümüz Çarşamba’nın sembol yapılarından olacak. Köprümüz öncekilerden farklı olarak tamamen çelik taşıyıcılı sistemle yapılıyor. 2017 kasım ayından çalışmalarına başladığımız köprü inşaatını bir yıldan daha kısa bir sürede tamamlıyoruz. Şu anda büyük ölçüde inşaat çalışmaları tamamlandı. Ekim ayı sonuna doğru açmayı planlıyoruz. Şu anda beton imalatı, korkuluk, aydınlatma ve benzeri çalışmalar devam ediyor. 180 metre uzunluğundaki köprü, 9 metresi araç yolu olmak üzere 15 metre genişliğindedir. Sağlı sollu 3 metre genişliğinde yaya ve bisiklet yolu ve kuleleriyle Çarşamba’nın yeni sembollerinden olacak” dedi.

BELEDİYENİN ÖZ KAYNAKLARIYLA YAPILIYOR

Çelik köprüyü tamamen Çarşamba Belediyesi öz kaynaklarıyla yaptıklarını açıklayan Başkan Dündar, “Çarşamba’yı ve bütün Çarşamba Ovası’nı besleyen bereket kaynağı Yeşilırmak ilçemizin tam ortasından geçiyor. Çarşamba’mız 140 bine yaklaşan nüfusuyla Samsun’un hemen yakınında önemli bir şehir. 1930’lu yıllarda yapılan tarihi köprüyü 10 yıl kadar önce restore ederek yayalara tahsis etmiştik. Zamanla yeni bir köprü ihtiyacı hâsıl oldu. Yeni Köprü, Yeşilırmak geçişi ile birlikte, doğu batı ekseninde Çarşamba şehir içerisinde yeni bir şehir girişi ve aynı zamanda yeni bir ulaşım güzergâhını da oluşturmuş olacak” diye konuştu.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER