Ayçiçeği alımında son gün 30 ekim

Karadenizbirliğe bağlı faaliyet gösteren Havza Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi, ayçiçeği hasadıyla başlayan alım kampanyasını 30 Ekim'de sonlandıracak.

Ayçiçeği alımında son gün 30 ekim

Karadenizbirliğe bağlı faaliyet gösteren Havza Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet Tural, ayçiçeği hasadıyla başlayan alım kampanyasının 30 Ekim'de sona ereceğini belirtti.

Vezirköprü yolu üzerinde bulunan kampanya alım merkezini ziyaret ederek çalışmaları inceledi ve üreticilerle sohbet etti.

Tural, kampanya başlangıcından bugüne kadar yaklaşık 2 bin 250 ton ayçiçeği alımı gerçekleştirdiklerini belirterek, "Alınan 2 bin 250 ton ayçiçeğinin karşılığı yaklaşık 3 milyon 700 bin lira. Bu bedelin yüzde 50'si üreticiye ödendi ve geri kalan kısmın da ödemeleri devam etmekte. Hedefimiz bu yıl 3 bin ton ayçiçeği alımı gerekleştirmek. Alınan ürünlerin bedelleri üreticimize peşin olarak ödenmekte. Kooperatifimize ürünlerini teslim eden tüm üyelerimize teşekkür ediyorum." dedi. Ayçiçeğinin tonunun bin 650 liradan alındığına işaret eden Tural, "Buna ilaveten devlet ton başı üreticiye 400 lira destekleme vermekte. Karadenizbirliğin açıklamamış olduğu ön alım fiyatı ile üreticinin ürününün serbest piyasada değerinin altında işlem göremesinin önüne geçildi." diye konuştu.

 Tural, ayrıca kooperatife ürün teslim eden üreticilere ön alım fiyatının dışında fark ödemesi yapılacağını da sözlerine ekledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER