‘Ayakçılar devleti soyuyor’

Samsun’da 370 kayıtlı emlakçının bulunduğu fakat binin üzerinde kayıt dışı emlakçılık yapan kişilerin olduğunu söyleyen Emlakçılar Odası Şube Başkanı Mevlüt Oral, bu ayakçıların devleti adeta soyduğunu söyledi.

‘Ayakçılar devleti soyuyor’

Samsun’da 370 kayıtlı emlakçının bulunduğu fakat binin üzerinde kayıt dışı emlakçılık yapan kişilerin olduğunu söyleyen Emlakçılar Odası Şube Başkanı Mevlüt Oral, bu ayakçıların devleti adeta soyduğunu dile getirdi

Gazete Gerçek’e açıklamalarda bulunan Oral, “Emlak Müşavirlik Yasası ile ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, nisan ayı sonunda yasanın devreye gireceğini belirtmişti. Fakat referandum süreci ve yaşanan bazı gelişmelerden dolayı bu tarih biraz aksadı. Emlak Müşavirlik Yasası ile ilgili Türkiye genelinde 19 emlak odası başkanı pazartesi günü Bakan Tüfenkçi ile birlikte bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapacağız. Bu toplantı sonunda yasanın çıkması için son adımların atılacağını umuyoruz. Emlak Müşavirliği Yasası çıktıktan sonra emeklilerin, diğer esnaf gruplarının gayrimenkul alım satımı yapmasının önü kesilecek. Ayakçı tabir edilen ve vergi mükellefi olmayan emlak alım satımı yapanların da önü kesilecektir. Bu kişiler tespit edildiği an 5 bin TL ile 30 bin TL arasında ceza kesilecektir. Emlakçı arkadaşlarımız denetmen vazifesi görecek ve tespit ettiği vergi mükellefi olmayan kaçak gayrimenkul alım satımı yapanlar hakkında tutanak tutacak. Yeni yasada sigortasız personel çalıştırılamayacağı gibi şube açmanın da ağır kriterleri getirilecek. Tüm vatandaşlar emlakçılara güvenmek zorundadır. Yeni yasada bu güven sözleşme ile sağlamlaştırılıyor. Özürlü gayrimenkulü sanat kişi eğer bunu satış öncesi sözleşmede belirtmezse ve satın alan kişi satış sonrasında özrü ibraz ederse satışı yapan kişiye dava açma hakkı vardır. Onun için yeni yasa ile gayrimenkullerin var ise özürleri sözleşmede belirtilmek zorunda” diye konuştu.

DEVLETİ ARTIK SOYAMAYACAKLAR

Samsun’da 370 kayıtlı emlakçı bulunduğunu da belirten Başkan Oral, “Samsun’da binin üzerinde kayıt dışı emlakçılık yapan kişiler var. Bunlar devleti sürekli zarara uğratıyor. Ellerinde cep telefonu ile hiçbir fatura kesmeden ve vergi mükellefiyeti olmadan gayrimenkul alım satımı yapıyorlar. Kayıt dışı Türkiye’nin kanayan bir yarasıdır. Bizim sektörümüzde de kayıt dışını önlemek ve sektörün ciddiyetini sağlamak için yıllardır verdiğimiz mücadelenin sonuna doğru geldik. Kısa sürede meclise sunularak meclisten geçmesini umut ettiğimiz Emlak Müşavirlik Yasası devletin soyulmasına da büyük oranda mani olacaktır” dedi.

Sezer SEZER

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2017, 08:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER