Avrupa'ya gülümseyen okul!

Samsun Atatürk Ortaokulu katıldığı projeler ile kültür farkına rağmen Avrupalı öğrencilerle birlikte gülümseyebilmenin yollarını arıyor

Avrupa'ya gülümseyen okul!

Samsun’un İlkadım ilçesindeki en köklü okullardan biri olan Atatürk Ortaokulu’nun öğrencileri, öğretmenleri Canan Şen rehberliğinde e-Twinning Okullar Arası Stratejik Ortaklıklar Faaliyeti kapsamında iki proje hazırlamanın heyecanını yaşıyor. Bu projelerden ilki, Slovakya’nın koordinatörlüğünde, Polonya, Fransa, İtalya, Romanya, Hırvatistan, Estonya ile birlikte yürütülüyor. ‘My School and My Town/Village’ (Benim okulum, Benim Şehrim/Köyüm) adı verilen bu proje, aynı zamanda Samsun’un tanıtımını yapmayı da hedefliyor. Çek Cumhuriyeti koordinatörlüğünde gerçekleştirilen İtalya, Ukrayna, Almanya, Portekiz, Bulgaristan, Polonya, İspanya, Romanya, Bulgaristan, Avusturya’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği ‘1 Smile Makes 2 Smiles’ (1 Gülümseme, 2 Gülümseme Yapar) konulu proje ise kültürlerin birbirini tanımasını ve yakınlaşmasını amaçlıyor.

 

‘AYNI DİLDE’ GÜLÜMSEMEK

Projede görev alan Atatürk Ortaokulu Türkçe öğretmeni Canan Şen, Avrupa’nın farklı ülkelerinden öğretmenlerle işbirliği yapmanın, farklı eğitim yöntemleri kullanmada, farklı kültürler tanımada ve kendi kültürümüzü en doğru şekilde aktarmada öneminin yadsınamaz olduğunu söyledi. Bu tür uluslararası projelerle öğrencilerin farkındalığının arttığını, teknolojiyi eğitim yöntem ve tekniklerinde aktif olarak kullanmanın kalıcı öğrenmede önemli rol oynadığını belirten Canan Şen, ilk projede amacımız, Samsun’u ve Atatürk Ortaokulu’nu işbirlikçi yedi ülkeye en iyi şekilde tanıtmak, öğrencilerin Avrupa’nın farklı ülkelerinden akranlarıyla iletişim kurup kültür alış verişi içinde olmak, yabancı dili yaşayarak öğrenmek, öğrencilerin farkındalıklarını artırma olduğunu ifade etti. Canan Şen, diğer projenin ise hayata daima olumlu bakarak mutluluğa odaklanmak, farklı ülke, kültür ve dile rağmen ‘aynı dilde’ gülümsemek, başkalarını mutlu ederek mutluluğun yayılmasına vesile olmak, olumlu düşünmek ve hayata olumlu bakmak gibi amaçları olduğunu dile getirdi.

 

Serhat TÜRK

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER