'Atık Pil' Seferberliği!

Terme Belediyesi, atık pillerin toplanması amacıyla bir dizi eğitim çalışması başlattı; ilk olarak okullara atık pil toplama kutuları dağıtılacak

'Atık Pil' Seferberliği!

Terme Temizlik İşleri Müdürlüğü, ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği(TAP) işbirliğinde öğretmenlere yönelik,  ‘atık pillerin toplanması ve bertaraf edilmesi’ konulu seminer verildi.

‘ATIKLARI ÇÖPE ATMAYIN’

TAP yetkilisi Kimya Yüksek Mühendisi Savaş Arna, konuyla ilgili, ‘’Evlerimizde veya iş yerlerinde atık hale gelmiş piller cihazlardan çıkartılmalı, kesinlikle evsel atıklarla karıştırılmamalı ve çöpe atılmamalıdır. Atık piller biriktirilerek TAP veya belediye tarafından oluşturulacak atık pil toplama noktalarına bırakılmalıdır. Böylece çevre kirliliği önlenerek atık pillerde bulunan nikel ve kobalt gibi değerli maddeler geri kazandırılacak’’ açıklamasında bulundu.

OKULLARA TOPLAMA KUTUSU

Terme Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Ertan Keleş,  ‘’Okullarımıza yeterli sayıda atık pil toplama kutuları dağıtacağız. Atık pillerin yanı sıra ambalaj atıklarının da kaynağında ayrı bir şekilde toplamak için kurum içi ‘ambalaj atık toplama’ kutuları da dağıtılacak. Hep birlikte çocuklara bu bilinci aşılamamız gerekiyor’’ dedi.

Sunumun ardından seminere katılan eğitimcilere atık pil ile ilgili broşür, eğitim CD’leri ve pil toplama kutuları dağıtıldı.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER