Atayolu vatan sevgisi aşılayacak

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Atayolu’nun ziyaretçilere Türkiye Cumhuriyeti’nin çok zor şartlarda kurulduğunu anlatacağını söyledi.

Atayolu vatan sevgisi aşılayacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkmasının ardından başlayan zorlu yolculuğun geçtiği Atayolu üzerinde yaptığı çalışmalar tüm Türkiye’nin dikkatini çekti. Atayolu, Atatürk’ün Samsun’dan Amasya’ya yaptığı zorlu yolculuğunu konu edinen bir açık hava müzesi olacak.

ATAYOLU VATAN SEVGİSİ AŞILAYACAK
Samsun Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu üyeleriyle bölgede incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “ Atatürk Samsun’a çıktıktan sonra yaklaşık bir ay boyunca burada kaldı. Kavak, Havza üzerinden Suluova’ya geçerken Ermeni çeteleriyle karşılaşmamak için farklı yolları kullandığını tespit ettik. Özellikle Havza’da uzun süre kaldı. Ama Havza’ya gidene kadar ne zorluklar çektiğini kimse bilmiyor. Biz Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu yolculuğa gün yüzüne çıkarmak için ilk ışığı yaktık. Çalışmalarımızı başlattık. Projemizde o günlerin zorluklarını gözler önüne sermeyi, bu devletin ne denli zor kurulduğunu anlatmayı hedefliyoruz. Bunu yaparken tarihçilerimizin, ilgili kurumların da bilgi ve önerilerinden faydalanıyoruz. İnanıyorum ki burayı ziyaret edenler Türkiye Cumhuriyeti’nin nasıl, ne zor şartlarda kurulduğunu anlayacak ve vatan sevgisiyle bir kez daha aşılanacak.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER