Atatürk'ün tarih mirasına belediye sahip çıktı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 12 Haziran 1919'da Havza'dan Amasya'ya giderken Rum Çeteleri'nin Pusu kurduğu istihbaratı üzerine Çonoğlu Bayram Efendi'nin sahibi olduğu Sekizgöz Un Fabrikası gelip, kaldığı evi tespit eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, yok olmaya yüz tutmuş büyük bir tarihi mirası gün yüzüne çıkarıyor.

Atatürk'ün tarih mirasına belediye sahip çıktı

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı 93 kilometrelik Türkiye'nin en büyük açık hava müzelerinden biri olan Atayolu Projesi'nde önemli bir tarihi bilgiye ulaşıldı.

19 Mayıs 1919'da silah arkadaşlarıyla birlikte Samsun'a gelen Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün önce Havza, ardından Amasya'ya gidiş güzergahındaki tarihi doku yeniden canlandı. Projenin çalışmaları sırasında ise Büyükşehir Belediyesi  unutulmaya ve çürümeye yüz tutmuş tarihi bir yapıyı hikayesiyle gün yüzüne çıkarıldı.

HAVZA'DAN YOLA ÇIKTI RUM ÇETELERİ PUSU KURDU

12 Haziran'da Havza çalışmalarını tamamlayıp Amasya'ya hareket eden Mustafa Kemal Atatürk, vatandaşlar tarafından Tersakan Köprüsü üzerinden uğurlandı.  Herkes Atatürk'ü yolcu ettiğini düşünürken kendisine gelen Rum Çeteleri'nin pusu kurduğu istihbaratı üzerine Amasya yolu üzerinde bulunan Çonoğlu Bayram Efendi'nin işlettiği Sekizgöz Un Fabrikası'na geldi. Burada, yapılan değerlendirmenin ardından güvenlik tedbiri alınarak konaklamaya kararı alındı. Amasya Tamimi'ni yazmak için Rauf Orbay'da yanında olan Mustafa Kemal Atatürk, un fabrikasının hemen yanında bulunan Bayram Efendi'ye ait konakta bir gece kaldıktan sonra tekrar yola çıktı.

BELEDİYE MİRASÇILARINDAN SATIN ALDI

Atayolu Projesi kapsamında bu tarihi bilgiye ulaşılmasının ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi, atıl durumda olan un fabrikası ile konağın bulunduğu 16 dönüm araziyi mirasçılarından satın aldı. Bu zamana kadar çürümeye terk edilen büyük tarihi ikiz yapıtın yeni proje kapsamında restore edilmesine karar kılındı.

BAŞKAN YILMAZ, YILLARCA BURASI BİLİNMEDİ

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Mücadelesi'ni başlatmak için takip ettiği güzergahta titiz bir çalışma yaptıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yok olmaya yüz tutmuş büyük bir tarihi mirasın bulunduğunu söyledi.

Atatürk'ün Amasya'ya giderken Tersakan çayı güzergahında bulunan un fabrikasının olduğu yerde mecburen konakladığını öğrendikleri bilgisini veren Başkan Yılmaz, "Bu güzergahta iki önemli un fabrikası var. 1919 tarihinde faaliyette olan ve o dönem halkın, askerlerin un ihtiyacını karşılayan tesisler. Tersakan çayı üzerinde değirmenle un öğütüyor. Bunlar Beşgöz, diğeri Sekizgöz un fabrikası. Yeni binalarıyla birlikte günümüze kadar geldi. Şuan atıl olan Sekizgöz un fabrikasının yanında Çonoğlu Bayram Efendi denilen bir vatandaşımızın evi bulunuyor. Ayrıca işletmeninde sahibi de o.  Atatürk bu evde kalmış. Rauf Orbay'la Amasya tamimini yazmak için giderken Sekizgöz un fabrikasına uğranmış, Rum çetelerinin pususu göz önüne alınarak evde konaklanmış.  Ev ve fabrikayı mirasçılarından satın aldık. Restore ederek tarih turizmine kazandıracağız. Tarihi özellikleriyle birlikte dinlenme yerleri, kafeterya yapmayı planlıyoruz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER