Atatürk’ün  Samsun günleri  film oluyor

Senarist Yönetmen Bilal Babaoğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun günlerini konu alacağı ‘Misafir’ filmini çekmek için çalışmalara başladı

Atatürk’ün  Samsun günleri  film oluyor

Asi, Kasaba, Genco, Aşka Sürgün gibi çok izlenen TV dizilerinden anımsayacağımız Senarist Yönetmen Bilal Babaoğlu’nu ilk sinema filmi Âşık Veysel’in hayatından izler taşıdığı Âşık filmi de 1. Trabzon Uluslararası Film Festivali’nde ‘Umut Veren Yönetmen’ ödülünü almıştı. "Ben bir sinemacı olarak Veysel'in söylediğinin binde birini beyaz perdeye yansıtabilirsem muradıma ermiş olurum" diyen bir senaristtir. Samsun’da yapmayı planladığı atölyeler ve film projesi hakkında Senarist Yönetmen Bilal Babaoğlu farklı bilgiler aktardı. Samsun’da geçirdiği çocukluk yıllarını gözünün önüne getirdiğinde sinema için özel hazırlanmış sahnelerin aklına geldiğini ve çocukluğunun dahi sinema üzerinde kurgulandığını dile getiren Babaoğlu, “Güzel bir yerde hayata başladım. Samsun güzel başlangıçlar ve yeniden başlangıçlar şehri benim için. Atatürk de Kurtuluş Savaşı Samsun’dan başlattı. Bende bunu Samsunlular ile sinemaya aktarmak istiyorum” dedi.

SAMSUNLULARIN FİLMİ
Misafir filminin Samsunluların bir filmi olacağını kaydeden Babaoğlu, “Sinema filmimi yapmak üzere Samsun’a geldim. Bu Samsunluların bir filmi. Bizim dedelerimizin, ninelerimizin filmi olacak. Adı Misafir olacak. Kurtuluş Savaşına, Atatürk’e ev sahipliği yapanların, onu sinesinde saklayan Samsunluların, ilk cüreti gösterenlerin hikayesini anlatan bir film olacak. Birkaç yıldır bu proje için çalışmaktayım. En geç bir yıl içinde çekimlerine başlamayı planlıyorum. Bu filmi Samsunlular ile yapmak istiyorum. Samsun büyük bir destanın yazıldığı yer. Biz bu günün Samsunluları olarak dedelerimizin ninelerimizin bütün bir Anadolu’nun kanıyla yazdığı destanı önce beyaz kağıda sonra beyaz perdeye yazma cüretini göstermeliyiz. Bu herkesten önce bizim sorumluluğumuz olmalı. Ben bu sorumluluğu benimle paylaşacak bu özel ve güzel amaçta bana yol arkadaşlığı edecek, aklını fikrini emeğini, imkanını bu işe katacak 19 Mayıs ruhunu ruhunda hisseden yüzlerce Samsunlu olduğuna inanıyorum. Kısa zamanda birbirimizi bulacağız ve el ele verip o filmi çekeceğiz” diye belirtti.

BAŞKAN YILMAZ’A TEŞEKKÜR
Babaoğlu, “Ben kendi projeme çalışırken yolum Kurtuluş Yolu’na çıktı. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Kurtuluş Yolu projesini duydum. Çok heyecan verici, çok güzel bir proje ve üstelik çok filmlik bir fikir, fantastik. Her kimin fikriyse büyük bravo. Böyle özel, büyük bir projeyi hayata geçiren sayın Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz Bey’e bir Samsunlu sinemacı olarak teşekkür ediyorum. Ben de kendi başıma sorumluluk üstlendim ve Kurtuluş Yolu projesinin yapım sürecini bir belgesel film olarak yapmak üzere çalışmaya başladım. Nationalgeopraphic’in Büyük Yapılar belgesellerinde olduğu gibi projenin yapım sürecini dramatize eden, tarihe tanıklık eden, seyirlik görkemli bir belgesel film yapmak isterim. Projenin açılışıyla birlikte bir galayla da filmimizi vizyona sokarız. Projenin dünyada ve Türkiye’de tanıtımını katkısı olur sanıyorum. Bu belgeseli Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ve Sayın Yusuf Ziya Yılmaz Bey’in destekleriyle hayata geçirebiliriz. Benim ön hazırlık çalışmam bittiğinde Yusuf Ziya Bey’den randevu talep edip sunumumu yapacağım” diye kaydetti.

‘SAMSUNLULAR GÜZEL ÇIKMALI’
Samsun’da sanat atölyesi kurduğunu da söyleyen Babaoğlu, “Bu sırada ben bu projede ve benim halen yapmakta hazırlamakta olduğum başkaca TV dizisi, belgesel projelerinde yer alacak, görev alacak kendi senaryo ve reji ekibimi de usta-çırak ilişkisiyle kendim seçmek yetiştirmek amacıyla da bu atölyeleri yapma gereği duydum. Düşevi Sanat Merkezi’nde başladık, imkanlarımız ve tabi zaman olursa başka kurum ve kuruluşlarda da bu atölyeleri yapacağız. Düşevi şehrin ortasında güzel bir rüya, sanat vahası. Yapmak istediğim sinema filmine de atölye projelerimize de ilk sahip çıkan, dost elini uzatan Düşevi’ne Cem Kaynar ve Ferda’ya sonsuz teşekkürler. İki atölye yapmaktayız. Kahramanın Yolculuğu yazı atölyesi bir de çekim teknikleri atölyesi. Bu atölye de ise yeni başlayanlar için temel fotoğraf ve video dersleri vereceğiz. Devir imaj devri, sosyal medyada herkes bütün Samsunlular güzel çıkmalı” diye konuştu.

Sezer SEZER

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2017, 08:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER