Atatürk Büstü’nün altında tarihi kuyu var iddiası

Samsun’da 1930 yılından bu yana ilkokul olarak kullanılan ve günümüzde Gazipaşa İlkokulu adıyla hizmet veren tarihi binayı çevreleyen bahçedeki Atatürk Büstü’nün altında, tarihi bir kuyu olduğu iddia ediliyor

Atatürk Büstü’nün altında tarihi kuyu var iddiası

1930 yılından bu yana okul olarak hizmet veren ve Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca 8 Mart 1985 tarihinde alınan karar ile sit kapsamında koruma altına alınan ve günümüzde Gazipaşa İlkokulu olarak kullanılan tarihi binanın bahçesi hakkında ilginç bir iddia ortaya konuldu. Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan (KTVKK) edindiğimiz bilgilere göre; Mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait Samsun’un Selahiye Mahallesi Halim Kadı Caddesi üzerinde yer alan Gazi İlkokulu’nun bahçesindeki Atatürk Büstü’nün altında tarihi bir kuyu olduğu iddia ediliyor.

TARİHİ YAPININ DETAYLARI:

Tarihi bina; yüksek çevre duvarı ile çevrelenmiş bir bahçenin ortasında yer alıyor. Bakım ve iç kısmında bazı mekanları bölmek amacıyla zaman zaman onarım görerek değişiklere uğrayan yapı, 1930 yılından buyana kentte ilkokul olarak kullanıldı. Yapını taşıyıcı kısmı, taş, üst kısımları bağdadi üzerine sıvalı durumda. Simetrinin hakim olduğu ana yapıda, giriş zemin katta yer alan kemerli bir kapı ile sağlanıyor. Üst katta tümüyle çıkma ve çıkmasın ortasında balkon yer alan yapının, çıkması ve balkonunu taş sütunlar taşıyor. Yapının ayrıca üst katında eşit aralıklarla ahşap gömme kolonlar dikkati çekiyor. Pencereleri dikdörtgen planlı ve kanatlı olan koruma altındaki yapının, üst kat pencerelerinin altında ise bir dizi yumurta dizisi süsleme görülüyor.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER