Atanamayan Öğretmenler Ağustos Ataması İstedi

Samsun'da atanamayan öğretmenler, ağustos ayında yapılması beklenilen ama iptal edilerek öğretmen atamalarının 2017 şubat ayına alınmasına ilişkin açıklama yaptı

Atanamayan Öğretmenler Ağustos Ataması İstedi

Samsun Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu üyeleri, Çiftlik Caddesinde üzerinde ‘Geleceğimizi Öldürmeyin’ yazılı temsili tabutun etrafında toplandı. Tabuta karanfil bırakan platform üyeleri adına basın açıklamasını okuyan atama bekleyen sınıf öğretmeni Yasemin Funda Tezcan, "Türkiye'de eğitimin her geçen gün artan sorunlar ve derinleşen çelişkileri ile çürümeye terk edilmiş bir sistem halini aldığını" öne sürdü. Atanamayan öğretmenlerin Türkiye'de hafife alındığını ve çoğu zaman önemsenmeyen bir durum olarak görüldüğünü savunan Tezcan, "Eğitim sisteminin ihtiyacı doğrultusunda atama yapılmaması Türkiye'nin kısa süre içerisinde 'işsiz öğretmenler' sorunu ile karşı karşıya kalmasına sebep olmuştur. Bu durum 'atama bekleyen işsiz öğretmen' sayısını her geçen yıl arttırarak işsiz öğretmenleri büyük bir strese sokuyor, hatta intiharlara kadar varan olumsuz sonuçlar doğuruyor" dedi.

PSİKOLOJİK İŞKENCE SON BULSUN

Tezcan, şöyle devam etti: "Milli Eğitim Bakanlığı, atanamayan öğretmenlerin varlığından ve bunlara öğretmen adayı denilmesinden rahatsız oluyor. İster adını koyalım, ister koymayalım, bu sorun gün ışığı gibi ortada olup, atanamayan öğretmen adaylarının ve ailelerinin olduğu kadar başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere ülkemizin kanayan bir yarasıdır. Bu yaraya acilen neşter vurulmalıdır. Öğretmen adaylarının ve ailelerinin yıllarca tabi tutuldukları psikolojik işkenceye bir an önce son verilmelidir."

KÖTÜ BİRŞEY İSTEMİYORUZ

Öğretmenler olarak kötü bir şey istemediklerini dile getiren Tezcan, "Maruz kaldığımız haksız ve adaletsiz sistem planlamalarının bir an önce düzeltilmesini istiyor, artık çocuklarımıza ve sınıflarımıza kavuşup mesleğimizi eline almanın haklı gururunu yaşamak istiyoruz" ifadelerini kullandı. Basın açıklamasının ardından grup, horon oynadıktan sonra dağıldı.

 

 

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER