Ata Yadigarı Kırsal Mimari Ayağa Kaldırılacak

Tarihi Kentler Birliği (TKB) ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, TKB olarak ÇEKÜL Vakfı ile birlikte el ele vererek, ata yadigarı kırsal mimariyi yeniden ayağa kaldıracaklarını söyledi.

Ata Yadigarı Kırsal Mimari Ayağa Kaldırılacak
Edirne Belediyesi’nin ev sahipliğinde 27-28 Mayıs 2016 tarihlerinde düzenlenen Tarihi Kentler Birliği Edirne Semineri için kente gelen TKB ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, belediyeciliğin duayeni AK Parti Kurucu Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerine yüklediği misyonla son 10 yıl içerisinde birçok şehirde büyük başarılı işler yaptıklarını belirtti.

“EDİRNE BELEDİYESİ’NE GÜZEL EV SAHİPLİĞİ DOLAYISIYLA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, TKB Edirne Semineri’ne ev sahipliğinden dolayı Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a teşekkür ettiklerini belirterek, “Her sene iki tane seminer yapıyoruz. Bu sene bu seminerlerden bir tanesini Konya’da yaptık, ikincisini de Edirne’de yapmayı planladık ve dün akşam itibariyle Tarihi Kentler Birliği’nin 130 belediye başkanı, 30’a yakın da meclis üyesi ve belediyeci yani 160 kişiyle Edirne’ye geldik. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan bizleri çok güzel ağırladı, çok güzel bir ev sahipliği yaptı” diye konuştu.

“BELEDİYECİLİĞİN DUAYENİ CUMHURBAŞKANIMIZIN TEMBİHLERİ İLE BAŞARILI İŞLER YAPTIK”

Yılmaz, Tarihi Kentler Birliği Edirne Semineri kapsamında, tarihi değerlere sahip çıkılması ve korunması noktasında güzel paylaşımlarda bulunulduğuna değinerek, “Burada hep birlikte çok güzel şeyler konuştuk. Konuştuğumuz şeylerin ağırlık merkezini muhakkak ki şehirlerimizde şehircilik adına Türkiye’de son 10 yıl içerisinde müthiş başarı örnekleri ortaya kondu. Hem siyasi istikrarın hem de belediyecilik konusunda belediyeciliğin duayeni kurucu genel başkanımız ve Cumhurbaşkanımızın bize olan tembihlerinin bizlere yüklediği misyonla birlikte şehirlerimizde şehircilik adına hakikaten birçok başarı örneği, başarılı işler yaptık” dedi.

“ATA YADİGARI KIRSAL MİMARİ AYAĞA KALDIRILIYOR”

Türkiye’nin birçok ilinde son 10 yıl içerisinde tarihsel miraslarını muhafaza etmeye ve bu tarihsel mirasları da ayakta tutmaya yönelik müthiş bir aksiyon başladığına değinen Yılmaz, “ÇEKÜL Vakfı ile beraber Tarihi Kentler Birliği el ele verdi ve şehirlerimizde ata yadigarı bütün tarihi değerlerimizi ve eserlerimizi ayağa kaldırmaya yönelik büyük bir mücadele başlattık. Bu mücadeleye şimdi Türkiye’de büyükşehir belediye sayısı 16’dan 30’a çıkınca 30 tane büyükşehrin 30’unda da her birinde bin civarında köy mahalle oldu. Bu mahallelerde yani eski köylerimizde muazzam köy konakları var, güzel köy evleri var, kırsal mimari var. Bu kırsal mimari biraz şehirlerdeki ata yadigârı tarihi değerlerimizin sanki ikinci meselesiymiş gibi duruyordu, sanki onlardan daha az önemlilermiş gibi duruyordu. Onları da aynı önem sırası içerisinde bu kategoriye soktuk. Bu köy konaklarını, kırsal mimari dediğimiz yaşatılması gereken ata yadigarı olan bu mimariyi de yaşatmaya yönelik önümüzdeki günlerde bir çaba içerisine giriyoruz” ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER