Askeri müdahale şart

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin, Bağdat'tan ayrılmak için yaptığı bağımsızlık referandumuna Samsun'da da siyasilerden tepki yağdı. AK Parti, CHP ve MHP İl Başkanları, ekonomik yaptırımların ardından çok gecikmeden askeri müdahalenin de yapılması gerektiğini belirttiler

Askeri müdahale şart

TBMM'de AK Parti, CHP ve MHP'nin Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin 30 Ekim 2017 tarihinden itibaren bir yıl daha uzatılmasına ilişkin tezkerenin kabul edilmesinin hemen ardından, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin İsrail dışında hiçbir devlet destek vermemesine rağmen dün referanduma gitmesinin yankıları sürüyor. Samsun'daki siyasiler, Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'ye en ağır yaptırımın gecikmeden verilmesi gerektiğini belirtirlerken, askeri müdahalenin de gerekli olduğunu söylediler.

GÖKSEL: TÜRKİYE İÇİN TEHDİT

AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyinde suni bir devlet oluşmasına izin verme lüksünün olmadığını söyledi. Referanduma ve burada kurulması planlanan devlete İsrail dışında herkesin karşı olduğunu anımsatan Göksel, "Diğer ülkeler de olumlu bakıyor olsa bile, burada oluşturacak bir devlet Türkiye için tehdit unsurudur" dedi.

ÖNCELİĞİMİZ KAN DÖKMEDEN ÇÖZMEK

Şu anda Türkiye'nin dünyayla birlikte hareket etmesinde fayda olduğunu vurgulayan Göksel, "Eğer uluslararası tepkiler sonuç vermiyorsa, kendimize has metotlarımızı geliştiririz. Ambargoyla başlarız sonra da devamı gelir. Ayrıca Irak hükümeti ile beraber hareket etmemiz lazım. Askeri müdahale gerekirse o da seçeneklerden biridir. Öncelikle bu sorunu kan dökmeden çözmeye uğraş vermemiz lazım. Eğer bu çabalarımız sonuç vermiyorsa, Türkiye yapması gerekeni sonuna kadar yapmaktan geri durmaz" dedi.

AKCAGÖZ: ULUSLARARASI BİR PROJE

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz ise Kuzey Irak'ta dün yapılan referandum ile uluslararası bir projenin hayata geçirilmek istendiğini belirtti. Bugün Amerikan basınının dahi 100 yıl önceki metinleri önümüze getirmeye başladıklarını söyleyen Akcagöz, "Böyle daha huzurlu bir iklim olurdu diye saçma sapan tavır göstermeye başladılar. Aslında Türkiye'nin bu projeye tepkisinde geç bile kalındı. Barzani, Kerkük tasnif dışında olmasına rağmen burada da referandum işletiyor. Türkiye'nin buna izin vermesi mümkün değil. Umarım daha fazla ateş düşmez ve sular durulur" diye konuştu.

TEKİN: İLK ÇIKIŞI BAHÇELİ YAPTI

MHP İl Başkanı Taner Tekin de Kuzey Irak'taki referandum meselesine salt bir referandum olarak bakılmaması gerektiğini söyledi. Bu referandum üç ayaklı Kürdistan Devleti hayali kuranların birinci ayağını oluşturma projesi olduğunu vurgulayan Tekin, "Bu referandumun başlı başına İsrail ve Amerikan projesi olduğu aşikardır. Genel Başkanımız Devlet Bahçeli, Kerkük'te yaşayan soydaşlarımızın mal ve can güvenliğini sağlamak adına, sınırlarımızın güvenliğini sağlamak adına, Kerkük'ün güvenliğinin Türkiye Cumhuriyeti'nin toprak bütünlüğünün güvencesi olduğunu belirterek ilk çıkışı yapmış ve kamuoyu oluşturmuştu. Ondan sonra hükümet de MHP'nin takındığı tutuma yakın bir tavır sergilemeye başlamıştır. MHP, böylesine milli ve önemli bir konuda devletin yanında yer almış, Irak tezkeresine tam kadro katılarak destek vermiştir" dedi.

KERKÜK’TEN VAZGEÇEMEYİZ

Hükümetin Kuzey Irak'taki referandum sonrasında daha etkin caydırıcı yaptırımlar uygulaması gerektiğini de dile getiren Taner Tekin, "Eğer bu yaptırımlar söylemde kalırsa, Türkiye Cumhuriyeti devletinin, Ankara'nın güvenliği tehlikeye girebilir. Kerkük, Ankara'dır. Ne olursa olsun Kerkük'ten vazgeçilmemesi gerekir. Hükümet de Irak konusunda yaptığı hataların telafisini hafifletmek zorundadır. Bu yaptırımlar gelecek nesillerin bizlere yüklediği sorumluluktur. Ne olursa olsun Kerkük meselesinde ortak br tavır sergilenmeli, aynı zamanda ciddi bir devlet olmanın gerekliliği ortaya konmalıdır. Hatta geç bile kalınmıştır. Hükümet, Türkiye Cumhuriyeti'nin gücünü oradaki üç beş çapulcuya göstermelidir" diye konuştu.

SAVAŞ SEBEBİDİR

Referandum karşısında Türkiye'nin bütün yaptırımları uygulaması gerektiğine de işaret eden Tekin, "Diplomatik, ekonomik yaptırım olabilir ama acilen askeri yaptırım da uygulanmalıdır. MHP'nin bu konudaki tavrı bellidir. Orada kurulabilecek Kürt devleti savaş sebebidir.  Askeri müdahalenin de bir an önce gecikmeden yapılmalıdır" dedi.

Gülsüm ATİK 

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2017, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER