Aşık Veysel'in 43. Yıldönümünü Unutmadı

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekli Çiğdem Karaarslan, halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun, sözlü ve sazlı ozan geleneğinin günümüze sarkan bütün damarlarını etkileyerek, gelecek için adeta bir mihenk taşı durumuna geldiğini belirtti.

Aşık Veysel'in 43. Yıldönümünü Unutmadı

Karaarslan, ozan Aşık Veysel Şatıroğlu’nun, ölümünün 43’üncü yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Karaarslan mesajında, Aşık Veysel'in, "gözlerinin kaybolan ışığını gönül gözü ile iç dünyasına aktararak bu dünyasını mamur hale getirdiğini" belirterek, "Oradan aldığı ilhamı 'Uzun ince bir yoldayım, Benim sadık yarim kara topraktır.' diye ölümsüzleşen dizeleriyle bize aktarmasını bildi. Ozanımız, sözlü ve sazlı ozan geleneğinin günümüze sarkan bütün damarlarını etkileyerek, gelecek için adeta bir mihenk taşı durumuna gelmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

Veysel'in, küçük yaşta yaşadığı acılara rağmen, yüreğindeki sevgi ve hoşgörü ile 7 yaşında eline aldığı sazı ve farklı üslubuyla ülkenin kültür zenginliğine zenginlik kattığına işaret eden Karaarslan, "Eserlerinde Türkçemizin güzelliğini en güçlü bir şekilde yansıtmıştır. Halk edebiyatımızda, Anadolu halk ozanlarının en önemli şahsiyetlerinden biri olarak yerini almıştır. Unutulmaz türküleri ve şiirleriyle gönüllerde taht kuran değerli ozanımız Aşık Veysel’i aramızdan ayrılışının 43. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyorum.'' ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER