Asgari ücret heyecanlandırdı

Asgari ücretin 2017 yılı için bin 600 TL’yi bulması bekleniyor. İşçi daha fazla olmasını talep ediyor, esnaf ise ekonomiye can suyunun geleceğini belirtiyor.

Asgari ücret heyecanlandırdı

Gelecek yıl geçerli olacak asgari ücretin belirleneceği Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi kesimini temsil eden Türk-İş, bin 600 liraya imza atmaya hazır olduğunu açıkladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerinin, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da yoğun pazarlıklara sahne olması bekleniyor. Doğrudan 6,5 milyon işçiyi ilgilendiren görüşmelerde işçi kesimini temsil eden Türk-İş, enflasyon oranı, geçim şartları, döviz kurlarındaki artış ve ekonomideki genel durumu göz önünde bulundurarak, pazarlık masasında sunacağı teklifi hazırladı. Diğer yıllardan farklı olarak bu yıl komisyona sunacağı zam talebinde TÜİK'in bir işçinin net yaşam maliyeti rakamını dikkate alacak olan Türk-İş, kurumun geçen yıl komisyona sunduğu ağır işlerde çalışan bir işçinin net yaşam maliyeti olan 1600 lirayı isteyecek.

YILMAZ: BİRAZ DAHA CÖMER OLUNMALI

Önceki yıl yüzde 30 artış ile bin 300 TL’ye çıkan asgari ücretin bu yıl ise yüzde 25 artış ile bin 600 TL’ye çıkması bekleniyor. İşçi kesimi artışın biraz daha fazla olmasını bekliyor. Türk İŞ Samsun İl Temsilcisi Nakif Yılmaz, “TÜİK’in verilerine göre açlık sınırı bin 300 TL iken yoksulluk sınırı ise 4 bin 500 TL. Asgari ücretin ise bin 600 TL’den teklif edilmesi pek doğru değil. İşçi arkadaşlarımıza verilecek net maaşın daha yukarı çekilmesi gerektiğini düşünüyorum. AK Parti hükümeti döneminde asgari ücrette gözle görülür bir artış yaşandı fakat bu artış ekonomiye ve işçinin cebine tam manasıyla yansımadı. Bunun için hükümetin biraz daha cömert davranması ve asgari ücrete yapılacak zammın yüzde 25 değil daha fazla olması gerekmektedir” diye belirtti.

GÜLER: EKONOMİYE CAN SUYU OLACAK

Asgari ücretliye verilecek zammın ekonomiye can suyu olacağını kaydeden Samsun Esnaf Odaları Birlik Başkanı Eyüp Güler ise, “Vatandaşın cebine girecek her para ekonomiye bir katkı sağlayacaktır. Emekliye gelen zam ile emekli esnaftan daha fazla alış veriş yapacak. İşçide aynı şekilde zamlı maaşı ile daha cesur ve daha fazla alış veriş yapacak. Esnafın kasasına daha fazla para girecek ve bu çark dönerek ekonomiye bir can suyu gelecektir. Asgari ücrete yapılacak zammın esnafımıza da katkısı büyük olacaktır. Hükümetin zam oranlarında esnafın üzerindeki sigorta yükünü bir nebze azaltması esnaf için en büyük iyilik olacaktır. Bu görüşmelerde sadece sanayicinin değil küçük esnafın da göz önüne alınmasını talep ediyoruz” diye kaydetti.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER