Anıt Park meğer mezarlıkmış!

Samsun’un simgesi ve yapısı itibarı ile dünya ikinciliğine sahip olan Onur Anıtı'nın yer aldığı Anıt Park'ın 1800'lü yıllarda Müslüman mezarlığı olduğunu biliyor muydunuz?

Anıt Park meğer  mezarlıkmış!

Mustafa Kemal Atatürk Milli Mücadele'yi başlatmak için, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıktı. Samsun halkı, Atatürk'ü ve bu önemli olayı ölümsüzleştirmek amacı ile Ulu Önder Atatürk'ün Samsun'a çıktığı noktada bir anıt heykel yaptırmaya karar verdi.

37 BİN DOLARA YAPTIRILDI

Dönemin parasıyla 37 bin dolara mal olan heykel, Samsun halkı tarafından Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel'e 1931 yılında sipariş edildi ve bir yıl sonra da teslim alındı. Bronzdan yapılmış heykel, kaidesiz 4.75 metre, kaideli 8.85 metre. Ve bu özellikleriyle de dünyada ikincisi.

AVRUPADAN FARKI YOK

Onur Anıtı’nın dünyadaki diğer kusursuz heykellerden tek farkı ise Mustafa Kemal’in üzerinde oturduğu atın kuyruğunun kaideye değiyor olması. Samsun’da ilk görülecek eserlerden olan başyapıtta, Karadeniz’in hırçın fırtınalarından ilham alınmışcasına Atatürk'ün Milli Mücadele başındaki kükreyişini tasvir ediliyor. Ayrıca, heykelin bulunduğu Anıt Park'ın Avrupa şehirlerindeki umumi bahçelerden hiçbir farkı yok.

GRAVÜRÜ SİZLER İÇİN YAYIMLIYORUZ

Gazete Gerçek olarak, siz okurlarımız için Onur Anıtı’nın olduğu alanın tarihini sizler için araştırdık. Parkın, Onur Anıtı’nın yanı sıra apayrı bir özelliği olduğunu ortaya çıkardık. Kaynaklarımızdan edindiğimiz tarihi bir gravüre göre; Samsun'un simgesi haline gelen Atatürk Anıtı'nın yer aldığı park, 1800'lü yıllarda Müslüman mezarlığı olarak kullanılıyor.

CEZAEVİ, ASKERİYE VE ASKERLER…

Gravüre bakıldığında Onur Anıtı’nın sağında kalan bölümde, günümüzde Bölge İdare Mahkemesi olarak kullanılan bina cezaevi, hemen yanındaki yapı ise (Tam Atatürk Anıtı'nın bulunduğu alan) askeriye olarak hizmet veriyor. Gravüre bakıldığında bina önünde içtimaya girmiş askerleri de görmek mümkün.

ARAŞTIRMA: Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER