Amerikalı diplomat sordu: 'Başkanlık sistemi gündemden çıktı mı?'

Samsun’da ziyaretleri dikkatle izlenen ABD Ankara Büyükelçiliği’nden İç Politika Uzmanı Natalie Oldani’nin görüşmelerinde OHAL mağdurlarını, OHAL kararnamelerinin özgürlükleri kısıtlayıp kısıtlamadığını ve Başkanlık Sisteminin gündemden kalkması ile ilgili nabız tuttuğu ortaya çıktı.

Amerikalı diplomat sordu: 'Başkanlık sistemi gündemden çıktı mı?'

Samsun’da bazı siyasi partilerin il başkanlarıyla görüşmek üzere kente gelen ABD Ankara Büyükelçiliği’nden İç Politika Uzmanı Natalie Oldani, görüşmeleri sırasında, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yaşanan mağduriyetleri ve OHAL kararnamelerinin özgürlükleri kısıtlayıp kısıtlamadığına ilişkin sorular yönelttiği öğrenildi. Oldani’nin il başkanlarına yönelttiği ‘Başkanlık sistemi gündemden çıktı mı?” sorusu dikkatlerden kaçmadı.

SORULARIMIZI YANITLAMADI

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Siyasi İşler Dairesi'nden İç Politika Uzmanı Natalie Oldani, Samsun'da dün bazı siyasi partilere yapacağı ziyaretlerin ilkini CHP'ye gerçekleştirdi. Beraberindeki bir heyetle birlikte Samsun'a gelen Natalie Oldani, CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz ve il yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Natalie Oldani Samsun'daki ziyaretlerinin nedeni ile ilgili basına bir açıklama yapmazken, "Sadece nezaket ziyaretinde bulunmak istedik" diye konuştu.

BOP KAN GÖLÜNE ÇEVİRDİ

CHP İl Başkanı Tufan Akcagöz, Natalie Oldani ile yaptığı görüşmenin içeriği ile ilgili gazetemizin sorularını yanıtladı. ABD’li diplomatın ilk olarak Samsun’un sorunlarına ilişkin bilgi almak istediğini belirten Akcagöz, bu kapsamda kentteki işsizlik ve ekonomik duruma ilişkin bilgiler verdiklerini, Suriyeli mültecilerin durumunu da aktardıklarını ifade etti. Oldani’nin Samsun’da Suriyelilerin bulunmasına çok şaşırdığını ifade eden Akcagöz, “Bu çerçevede Büyük Ortadoğu Projesi’nin Ortadoğu’yu kan gölüne çevirdiğini ve artık bölgemizde huzur içinde yaşamak istediğimizi söyledim. PKK, DAEŞ gibi terör örgütlerine dışardan verilen destek bir gün sizi de buluyor. O nedenle teröre karşı birlikte mücadele etmemiz gerektiğini aktardım” diye konuştu.

KAPATILAN OKULLARI SORDU

ABD’li diplomat görüşmede ayrıca Samsun’da FETÖ kararnameleri kapsamında kapatılan okul olup olmadığını sorarken, Kanun Hükmünde Kararnamelerle ihraç edilen kamu çalışanlarıyla ilgili partiye başvuru olup olmadığını da gündeme getirdi. Akcagöz buna karşılık olarak da kapatılan okulları, imam hatip okullarına çevrilen liseler ve Canik Başarı Üniversitesi ile ilgili gelişmeleri aktardı. Akcagöz ayrıca, kamudan ihraç edilen çok sayıda kamu görevlisinin de mağdur olduklarını belirterek, kurdukları OHAL masasına başvuruda bulunduklarını aktardı.

OHAL ÖZGÜRLÜKLERİNİZİ KISITLIYOR MU?

Natalie Oldani ayrıca görüşmede “OHAL uygulaması özgürlüklerinizi kısıtlıyor mu?” sorusunu da yöneltti. Akcagöz ise direk olarak etkilenmediklerini ancak OHAL nedeniyle mağdur olan çok sayıda insanın partiye başvuruda bulunduğundan bahsetti.

BAŞKANLIK SİSTEMİ NEDEN GÜNDEMDE DEĞİL?

Natalie Oldanie’nin yönelttiği en dikkat çekici soru ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce sıklıkla dile getirdiği Başkanlık Sistemi’ni artık dillendirmediği ve gündemine almadığına ilişkindi. “Bu konuda ne düşünüyorsunuz” diye soran ABD’li diplomata Akcagöz, Türkiye’nin başkanlık sistemi gibi öncelikli bir gündeminin olmadığını, gündeme gelse ve referanduma sunulsa dahi, Samsun’da yüzde 64 oy alan AK Parti’nin, referandumda bu oyu alamayacağının kesin olduğunu ifade etti.Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER