Amatör Balıkçılık Can Çekişiyor!

Samsun’da geçtiğimiz yıllarda yaygın olarak yapılan amatör balıkçılık sporu, bir takım düzenlemeler ve etkenlerden dolayı can çekişiyor. Sezondan sezona oltayla buluşan bir kısım amatör balıkçı sayısı günden güne azalıyor

Amatör Balıkçılık Can Çekişiyor!

Gazete Gerçek’e değerlendirmelerde bulunan Samsun Amatör Balıkçılar Derneği Başkanı İsmail Kurtuluş Biçen, Samsun’un balıkçılıkla anılmasının her geçen gün daha da zorlandığını ifade etti. Samsun’da iki büyük ırmak olan Yeşilırmak ve Kızılırmak’ın denize dökülmesiyle deniz sathı anlamında avantajlı olmadıklarını kaydeden Biçen, “Bu ırmaklarımızın doğaya tabii ki farklı açılarda büyük katkıları var. Vadilerin ve dağların sularını denize döküyor ve geçtikleri coğrafyaya can veriyorlar. Fakat bu balıkçılık için negatif bir durumdur. Irmakların taşıdığı çeşitli kütleler deniz dibini adeta bir ova haline getiriyor. Örneğin Taflan ve Çatalçam. Buralar bin yıllar içerisinde olan deniz dipleridir. Bin yıllar sonra sazlık olmuş, bugün de imara açılan yerlerimiz. Bu tip alanlarda balığın saklanması mümkün değildir. Balık, denizde hem beslenmek hem de büyük balıklardan kaçmak, gizlenmek zorundadır. Irmakların deniz dibini ovalaştırması balığın farklı yerlere saklanmasının önünü açıyor. Nerede kayalık var, batık var balık oraya saklanıyor. Dolayısıyla amatör oltacıların tek balık tutabileceği yer kayalıklar ve mendirek gibi yerler oluyor” dedi.

 

‘YASAKLAMAK KOLAY AMA…’

Irmakların deniz dibini ovalaştırması neticesinde tek alternatiflerinin kayalıklar olduğunu belirten Biçen, “Biraz önce de dediğim gibi, ova gibi dipli denizde balık olmaz. Ancak gelir ve geçer. Tutamazsınız. Dolayısıyla bizim bu sporu, hobiyi yapabileceğimiz tek yer kayalıklar oluyor. Fakat maalesef oralara insan girişi yasaklanıyor. Bu yasakların tekrar elden geçirilmesi lazımdır. Mendirek ve liman ucu gibi yerlerde bazı serserilerin kümelenmesini engellemek için yasak getiriliyor bunu anlıyoruz ama insan girişinin direk yasaklanması mantıksız. Kırmızı ışık ihlali yapılıyor diye caddeyi mi kapatalım? Kaldı ki alkol vs. gibi işleri kovalayanlar başka yerlerde kümeleniyor. Oraları da mı kapatacağız? Mantıklı ve sosyal bir düzenleme şarttır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER