Altının Ateşi Düştü Ama…

Altının gram fiyatı, yeni hükümetin açıklanması ve Merkez Bankası'nın faiz indiriminin ardından yüzde 2'den fazla değer kaybederek 115 liraya geriledi.

Altının Ateşi Düştü Ama…

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, "Altının gram fiyatının 105 liraya kadar düşmesini bekliyoruz. Altının ateşi düştü ama piyasada durgunluk var" dedi

Altın fiyatları, yeni hükümetin piyasalar tarafından pozitif algılanması ve Merkez Bankası'nın (MB) beklentiler dahilinde 50 baz puan indirmesinin ardından hızlı bir şekilde düşüşe geçerek son 4 günde 115 lirayı gördü. Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, "Şu anda çeyrek altın 193 liradan satılıyor" dedi.

YENİ HÜKÜMET OLUMLU ETKİLEDİ

Samsun'da yeni hükümetin kurulmasının ardından bileziğin 113 lira, 24 ayar altının gramının da 115 liradan satılmaya başlandığını ifade eden Özman, “Aslında dünya borsalarında bir düşüş söz konusu. Dünyada altın bizim kritik eşik dediğimiz 1200 dolara yaklaştı. Dünyada altın 1200 dolar olan kritik eşiğe yaklaşmasına rağmen Türkiye için şartlarda çok büyük bir değişiklik yok. Bu da dolar kurundan dolayı. Türkiye'de 2.95 olan dolar kuru, altın fiyatlarının daha fazla düşmesini engelliyordu. Yaz aylarında döviz girdileri çoğalacaktır. Bu artan döviz rezervi ile dolar kurunda düşüş meydana geliyor. Bu da altın fiyatlarını düşürüyor. Siyasi riskler bertaraf edildi ve Türkiye'de altın normal seyrine döndü. Ancak dolar hala olması gereken seviyede değil” diye konuştu.

ÇEYREK ALTIN 193 LİRA

Türkiye'de çeyrek altının fiyatının iki hafta öncesine kadar 205 liraya kadar çıktığını anımsatan Salih Özman, “Çeyrek altın şu anda 193 liraya kadar düştü. Doların ateşinin yükseldiği dönemde altın fiyatları da tarihi bir zirveye çıkmış, çeyrek altın 205 lirayı bulmuştu.  Bileziğin 105 liraya kadar düşmesini bekliyoruz” dedi.Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER