Altındaki Yükseliş Kuyumcuları Vurdu

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, Türkiye'deki dolar kurunun yüksekliği nedeniyle altın fiyatının yükseldiğini ve bu durumun kuyumcuların işlerini azalttığını söyledi

Altındaki Yükseliş Kuyumcuları Vurdu

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, son zamanlarda altındaki yükselişin esas kaynağının uluslararası piyasada altının yüksekliğinden çok Türkiye'deki dolar kurunun yüksekliğinden kaynaklandığını, altındaki yükselişin kuyumcuların işlerini durgunlaştırdığını belirtti.

ÇEYREK ALTIN 200 LİRANIN ÜSTÜNDE

Salih Özman çeyrek altının yılbaşında 170 lira civarında satıldığını hatırlattı. Çeyrek altın fiyatının yılbaşından bu yana 30 lira artarak, 200 liranın üzerine çıktığına işaret eden Özman, yılın ilk günlerinde satışlarının bugüne göre daha iyi olduğunu söyledi.

ALAN YOK SATAN ÇOK

Alım-satım arasındaki farka rağmen 5,5 aylık süreçte, ‘güvenli liman’a yatırım yapanların yüzünün güldüğünü belirten Özman, "Bu sıralar vatandaşlar altını satmaya çalışıyor. Biz de mağdur etmemek için bir kısmını almaya çalışıyoruz. Aslında sezon itibarıyla bizim altın satma dönemimiz, ancak bu fiyatlarda alıcı çok azaldı. Alacak olanlar 5 altın yerine 1 ya da 2 altın alıyor. Düğün sezonundayız ve takı olarak çeyrek altının yerini, gram altın ya da 50 dolar ve 20 Euro aldı. Bu durum biz kuyumcuları sıkıntıya sokuyor. Altın bu sıralar düşecek gibi görünmüyor halen yükselme eğilimi var. Alan az satan çok" diye konuştu.

YÜZDE 20 ARTIŞ GERÇEKLEŞTİ

Altına yatırım yapan kişilerin doğru yaptığını ve kazandığını aktaran Salih Özman, "Geçen hafta Dünya Altın Konseyi'nin yaptığı açıklamada, 2016 yılının ilk çeyreği en yüksek ikinci konumuna gelmişti. Geçen hafta ABD'deki işsizlik başvurularının bir yılın en yüksek oranına çıkması altını yükselten sebeplerden birisi. Ocak ayından bugüne altında yüzde 20 civarında artış gerçekleşti. Bu çok yüksek bir oran. Bu sene altın fiyatlarının çok aşağı inmeyeceğini söyleyebilirim" dedi.

ÇEYREK YERİNE PARA TAKIYORLAR

Düğün ve nişan sezonu başlamasına rağmen altına talebin çok fazla olmadığını de ifade eden Özman, düğünlerin arttığı bugünlerde vatandaşların, hediye olarak çeyrek altın yerine para takmaya yöneldiğini ifade etti. Kuyumcu esnafı olarak altın fiyatlarının düşmesinden yana olduklarını, yüksek fiyatların tüketiciler kadar kendilerini de olumsuz etkilediğini anlatan Özman, "Gram altın satışı bile azaldı. Gram altın yerine 100 lira takıyorlar. Şu anda zorunluluk dışında altın alışverişi maalesef yok" dedi.

REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRILDI

Küçük altının fiyatının ocak ayından bu yana 30 lira civarında artış gösterdiğini, bunun da yaklaşık yüzde 18'lik bir yükseliş anlamına geldiğini söyleyen Özman, altında bu yıl rekor üzerine rekor kırıldığını ifade etti. Özman, "Çeyrek altın, düğünlerde genç çiftlere maddi destek sağlamak için verilen bir hediye. Maalesef düğünler başlamasına rağmen kişilerin satın alma güçleri azaldığından satışlarımız ciddi derecede düştü. Fiyat artışı, satışımıza eksi olarak yansıyor" diye konuştu.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER