'Altın ve Döviz Alış Verişi Yapmayın'

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, altın ve döviz fiyatlarının sanal olduğunu belirterek vatandaşları pazartesi gününe kadar altın ve döviz alış verişi yapmamaları konusunda uyardı

 'Altın ve Döviz Alış Verişi Yapmayın'

Askeri kalkışma olayı ile birlikte uluslararası piyasada döviz ve altın karşısında Türk lirasının değer kaybettiğini kaydeden Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman fiyat artışları konusunda uyarılarda bulundu. Başkan Özman, fiyatların sanal olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.

 

FİYATLAR SANAL FİYATLAR

Özman, “Bugün olan fiyatların hepsi sanal fiyattır. Cuma günü gündüz altının gramı 124 TL 50 kuruşken bir gecede 132 TL 50 kuruşa çıktı. Dolar 2 bin 888 iken 3 bin 13’e kadar çıktı. İstanbul piyasaları kapalı. Fakat darbe girişiminin yaşandığı akşam uluslar arası piyasadaki ilk tepkiler TL’nin değer kaybına neden oldu. Askeriyenin yönetimine el koydu şeklindeki açıklamalar bu kriz ortamı olarak görülür. Anında uluslar arası piyasada da yansıması yaşanır. Gece piyasada TL değer kaybederken döviz ve altının değeri arttı. Uluslar arası piyasada altının değer kazanması gibi bir olay yaşanmazken bunun sadece Türkiye’de yaşanması darbe girişimi olayından kaynaklanmaktadır. Altın ve dövizin fiyatına bakıldığında böyle bir fiyat yok. Bu tamamen sanal fiyattır. Gelen müşterilerimize de altın almak için pazartesi günü beklemelerini tavsiye ediyoruz. Pazartesi günü öğlen saatlerinde fiyatların cuma günkü fiyatlara geri geleceğini bekliyoruz” diye kaydetti.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER