‘Altın 175 TL’ye çıkabilir’

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, Kuzey Irak’taki referandum sonrasında Türkiye’nin askeri müdahalesi ile birlikte altın fiyatlarının 175 TL’ye kadar çıkabileceğini söyledi

‘Altın 175 TL’ye çıkabilir’

Altın fiyatlarının dünyada düşük olmasına rağmen Türkiye’de yükselişte olduğunu kaydeden Başkan Özman, bunun öncelikli sebebinin ise Kuzey Irak referandumu olduğunu kaydetti. ABD ve Kuzey Irak arasındaki gerilimiyle dünyada altının onsunda artış yaşanmasına rağmen bir süre sonra düşüş yaşandığını kaydeden Başkan Özman, Türkiye’de bu artışın devam ettiğini belirtti. Başkan Özman, referanduma karşı yapılacak askeri müdahalenin altın fiyatlarını 175 TL’ye kadar çıkartabileceğini savundu.

‘GERİLİMİ FIRSATA ÇEVİRDİLER’
Başkan Özman, “Kuzey Irak referandumu öncesinde Almanya’da bir seçim yaşanırken onun öncesinde de Kuzey Kore ve ABD’nin arasında yaşanan savaş gerilimi uzun süredir devam etmekte. Kuzey Kore ve ABD geriliminden dolayı altının ons fiyatında bir artış yaşanmıştı. Bu da bin 380 dolara kadar çıkmıştı. Fakat savaş ortamının fazla gerilmediğinden ve mevcut gerilimi fırsata çevirmek isteyen altın spekülatörlerinin uğraşı ile geçici bir artış yaşandı. Bu artış bir süre sonra ise terse dönerek altının ons fiyatı da dünyada düşmeye başladı ve yaklaşık 80 dolarlık bir düşüş yaşandı” dedi.

‘ALTIN TİCARETİMİZ VAR’
Başkan Özman, “Almanya’daki seçim ve Kuzey Irak’taki bağımsızlık referandumu ile bu düşüş de durdu. Referandum öncesinde Türkiye tarafından tepkiler yağarken referandum sonrasında da ekonomik ve askeri anlamda nasıl bir yaptırım yapılabilir tartışmaları yaşanmakta. Referandum sonrasında eğer askeri bir müdahale olursa ekonomik olumsuzlukları olacağı gibi ekonomik ambargolar da yapılsa olumsuz yönde bir geri dönüşümü olur. Türkiye’nin en büyük üçüncü ticari alış verişi Kuzey Irak ile olduğu için bunlara çok dikkat etmek gerekir. Müteahhitlik hizmetinin yanı sıra yaş sebze satıyoruz. Petrol ithal ediyoruz. Bunların yanında altın ticaretimizde var. Bütün bunlar ekonomik olarak Türkiye’yi zorda bırakacağı ve bu seçeneklerin masada olduğu gibi kaçınılmaz olduğu için dövizde yükselme olduğu gibi dolarda daha fazla bir artış var” diye belirtti.

ASKERİ MÜDAHALEYE DİKKAT!
Başkan Özman, “Dünyada altın fiyatları düşerken bizdeki döviz kurunun yüksekliğinden dolayı ise altında da artış yaşanmakta. 150 TL’ye yaklaşan rakamları gördük. Altının geleceğinde ise dünyada kısa ve orta vadede karşılığı yok. Çok parlak getiriler elde ettirmez. Fakat Kuzey Irak probleminden dolayı düşük bir ihtimal olarak görünse de 175 TL’ye kadar çıkabilir. Referandum sonrası yaşanan sürece çok dikkat etmeliyiz. Bir mermi dahi atsak bu savaş sayılabileceğinden altının fiyatında artış yaşanma ihtimali yüksek. Fakat süreci daha ılımlı şekilde götürürsek ekonomik olarak fazla yıpranmadan da atlatabiliriz” diye konuştu.

Sezer SEZER

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2017, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER