'Akıllı' soygun!

Tüketici Dernekleri Federasyonu Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Kalyoncu, akıllı telefonların dolandırıcılığı artırdığını söyledi.

'Akıllı' soygun!

Dolandırıcılar, yeni yöntemlerle vatandaşın parasını hortumlamaya devam ediyor. Teknolojinin imkanlarından farklı bir şekilde yararlanan ve vatandaşın parasını çalmak için yeni yöntemlere başvuran dolandırıcıların yeni taktiği ise akıllara durgunluk veriyor.

 

GÜVEN BİLE PAZARLIYORLAR!

Bankadan aradıklarını söyleyen dolandırıcılar, vatandaşa parasının çekilmeye çalışıldığını, isterse durdurabileceklerini söylüyorlar. Vatandaşa şifresini söylemek zorunda olmadığını ekrana tuşlamasının yeterli olduğunu söyleyen dolandırıcılar, bu sayede güven de kazanıyor. Keşfettikleri bu yeni yöntem sayesinde ekrana yazılan şifreyi kopyalamayı başaran dolandırıcıların peşine düşen polis şimdi ekrana yazılan şifrenin hangi programla karşı taraftan görüldüğünü araştırıyor.

 

HER YÖNTEMİ DENİYORLAR

Binlerce kişinin canını yakan telefon dolandırıcıları yöntemleri açığa çıktıkça yeni yollara başvuruyor. Polisin uyarılarına rağmen insanların zayıf anlarından ve gündemdeki olaylardan faydalanan dolandırıcılar, bu kez yurtdışında yaşanan siber saldırıları kullandı. Önceden polis ya da savcı olduğunu belirterek, PKK terör örgütü bağlantısı yalanıyla insanları dolandıranlar daha sonra FETÖ bağlantısı yalanıyla dolandırmaya devam ettiler. Şimdi ise şifre almak için hesap sahibine dolandırıldığı yalanı ile dolandırmaya devam ediyorlar.

 

KALYONCU UYARDI

Vatandaşların özellikle internet bankacılığı kullanırken dikkat etmesi gerektikleri konusunda uyarılarda bulunan Tüketici Dernekleri Federasyonu Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Kalyoncu, “Akıllı telefonlarla birlikte dolandırıcılık arttı. Vatandaşlarımız internet üzerinden alışveriş yaparken çok dikkat etmesi gerekmekte. Ayrıca kendisini polis, savcı veya banka görevlisi adını kullanarak arayanlara karşı kesinlikle dikkat etsinler. Çoğu dolandırıcılık olayı anlık panikle gerçekleştiği için arayan kişinin mağduru paniğe sokacak bir olayla karşı karşıya bırakıyor. Eğer kararsız kaldığınız veya paniğe kapıldığınızı anladığınızda ya görüşmeyi sonlandırın ya da aranan kuruma en yakın şubeye giderek yardım alın” dedi.

Sezer SEZR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER