Akaryakıtta vergi kaçağı 4 koldan

Petrol Ürünleri Sendikası (PÜİS) Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, akaryakıtta vergi kaçırmak için en sık kullanılan dört yöntemi açıkladı ve Maliye'nin bu konudaki denetimlerini artırmasını istedi

Akaryakıtta vergi kaçağı 4 koldan

Petrol Ürünleri Sendikası (PÜİS) Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, kaçak akaryakıtla mücadelenin önemine işaret ederek, akaryakıt kaçakçılığının Türkiye'de 4 yöntemle gerçekleştirildiğini belirtti. Güler, bu konuda Maliye Bakanlığı'na gereken uyarıları yaptıklarını belirterek, denetimlerin artırılması gerektiğini söyledi.
MALİYE ÜZERİNE GİTMELİ
PÜİS Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, sayaçlardan eksik ürün verme, sayaçları ayarlama gibi yöntemlerin kaçakçılıktaki yaygın olarak kullanılmasına rağmen, payının çok küçük miktarda kaldığını ifade etti. Yaptıkları belirlemelere göre Türkiye’de satılan akaryakıtın yaklaşık yüzde 18’i ile 22’sinin kaçak olduğunu söyleyen Güler, bu oranın sadece yüzde 1’lik bölümünün eksik ürün satışı kaynaklı olduğunu ifade etti. Güler, "Maliye'nin sayaç kontrolüne verdiği önem kadar, Hazine’ye büyük yük oluşturan kaçak akaryakıt konusunun da üzerine gitmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi. 
EN BÜYÜK KAÇAK MALİYET ALTI SATIŞLAR
Akaryakıtta en büyük kaçağın, maliyetinin altında satışlardan kaynaklandığını ifade eden Zafer Güler bu yöntemi kullananların, özel yazılımlar aracılığıyla yazar kasaların beynini her gece sıfırladıklarını, hiç satış yapılmamış gibi alınan Z raporları sayesinde de vergi oluşmadığını belirtti.
DEPOYA OTOGAZ YERİNE TÜPGAZ 
Türkiye’de tüketimi giderek artan LPG konusunda da önemli miktarda kaçakçılık yapıldığını söyleyen Zafer Güler, bunların da otogaz yerine tüplü gaz veya dökme gaz doldurduğunu bildirdi. Otogazda litre başına 1.77 lira olan ÖTV’nin, tüplü ve dökme gazda 1.21 lira olduğunu vurgulayan Güler, ÖTV farkı kaynaklı milyarlarca liralık haksız kazanç oluştuğunu kaydetti.
EPDK MERCEK ALTINA ALDI
Bu konuyu EPDK’nın LPG Dairesi’nin de mercek altına aldığı, kendilerinin Maliye'ye başvuruda bulunduklarını anlatan Güler, kamu ihalelerine aşırı düşük teklif verenlerin de mutlaka peşine düşülmesini istedi. 
RAFİNERİ ÇIKIŞ FİYATININ ALTINA SATIŞ 
Türkiye’de bilinenin aksine akaryakıt bayilerinin ürün fiyatlarında herhangi bir etkisi olmadığını söyleyen Güler, uluslararası ürün fiyatları ve kurlara bağlı olarak istasyonların kâr marjlarının EPDK tarafından belirlendiği bilgisini verdi. Buna rağmen bazı istasyonların rafineri çıkış fiyatının bile altında ürün satabildiğini dile getiren Güler, bunun da Maliye'nin denetimi alıntına alınması gerektiğini kaydetti.
SAYAÇ TAKILMASI GEREKİYOR
Bazı firmaların tek bir irsaliye ile birden fazla istasyona satış yaparak her diğer istasyonlardan yüzde 18 kazandığını belirten Güler, marker uygulamasının soruna çözüm olmadığını, yani düşük fiyata satılan akaryakıtın da markerlı olabileceğini ifade etti. Özellikle fatura kesmeme kaynaklı kaybın önlenmesi için tüketicilere bir çeşit vergi iadesi uygulaması yapılmasını öneren Zafer Güler, “Vergisini ödemeyen firmalar listesinde hep akaryakıt firmaları var. Çünkü firma ortadan kaybolmuş” dedi ve ana dağıtıcıların antrepo- depolarına da sayaç takılmasını istedi. 
Gülsüm ATİK
 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2017, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER