'Akaryakıta yeni zamlar gelebilir'

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PUİS) Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, dolar fiyatlarının düşmemesi halinde akaryakıta yeni zamların gelebileceğini duyurdu

'Akaryakıta yeni zamlar gelebilir'

Otomobil, sigara ve alkol ürünlerindeki ÖTV düzenlemelerinden sonra bir zam da akaryakıt fiyatlarına geldi. Dağıtım şirketleri, benzinin litre fiyatına 15, motorine ise 16 kuruş zam yaptı. Yapılan zamları Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası da birkaç gün öncesinden duyurmaya başlamıştı. Zamlarla ilgili açıklama yapan PÜİS Şube Başkanı Zafer Güler, doların ateşinin düşmediği taktirde üçüncü bir zammın gelebileceğini belirtti. Mazotun tarihin zirvesine oturduğu dile getiren Başkan Güler, dengenin korunması için önlemler alınması gerektiğini ifade etti.

 

‘ALLAH HERKESİN YARDIMCISI OLSUN’

Samsun’daki pompa fiyatları hakkında bilgiler veren PÜİS Şube Başkanı Zafer Güler, “Doların ateşinin çıkmasıyla birlikte akaryakıta da zam geldi. Brent petrolün varili de 40 dolardan 55 dolara kadar yükseldi. Samsun’da motorin 4,15 kuruştan bir ay içerisinde 30 kuruşluk zam ile 4,46 kuruş, benzin ise 4,80 kuruş civarındaydı ve şu an 5,12 kuruşa satılmaktadır. Benzin tüketimi fazla olmadığı için zam oranı çok fazla göze batmıyor. Benzin tüketimi yaklaşık yüzde 10 civarında. Fakat ağırlıklı ticari araçlar başta olmak üzere birçok araç motorin kullandığından dolayı motorine olan zam da piyasayı olumsuz etkiliyor. Özellikle lojistik ve taşımacılık yapan şirketler yeni zamlarla birlikte fiyatlarında bir değişikliğe gidebilirler. Gelen zamlar az bir zam değil. Mazot tarihin zirvesine oturdu. Bu zirve hem istasyonları hem de ticari işletmeleri olumsuz yönde etkiledi. Doların artması ile birlikte yeni zamların gelme ihtimali de yüksek. Yüzde 5 civarlarında bir artış yaşanması muhtemeldir diye bakıyoruz. Bunun olmasını ne vatandaş ne de satıcı olarak bizler istemiyoruz. Allah tüketicinin de bizlerinde yardımcısı olsun. Önceden bir tanker yakıtı 90 bin TL’ye alıyorduk, şimdi ise bu yaklaşık 105 bin TL oldu. Aylık 5 tanker yakıt alan benzin istasyonun maliyeti de yaklaşık 75 bin TL artış yaşandığı görülmekte. Bu bir sermaye artırımıdır. Sadece sokaktaki araçlar değil herkes bu zamlardan etkileniyor” diye konuştu.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER