AK Parti'de gündem: Referandum

AK Parti Samsun İl Teşkilatı’nda referandum hazırlıkları başladı. İl Başkanı Muharrem Göksel, yeni sisteme ilişkin bilgilendirmenin yapılacağı ‘il başkanları toplantısı’ için Ankara'ya gitti.

AK Parti'de gündem: Referandum

AK Parti'de, başkanlık sistemini içeren anayasa değişiklik paketinin referandum aşaması için hazırlıklar başladı. AK Parti Genel Merkezi, başkanlık sisteminde öngörülen düzenlemeleri anlatmak ve referandum hazırlıkları konusunda bilgilendirme yapmak üzere il başkanlarını Ankara’ya çağırdı. AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel de bugün ve yarın Ankara’da yapılacak il başkanları toplantısına katılacak.

LİSTELERİN GÜNCELLENMESİNE BAŞLANDI

AK Parti Samsun İl Başkanlığı, başkanlık sistemiyle ilgili TBMM'de kabul edilmesi halinde nisan ayında yapılması planlanan referandum öncesinde, parti üyeleri ve sandık müşahitlerine ilişkin listelerini güncelliyor. Güncelleme çalışmalarının tamamlanmasının ardından sandık müşahitleri eğitime alınacak ve referandumla ilgili ayrıntılı olarak bilgilendirilecekler.

İL BAŞKANLARI ANKARA’YA ÇAĞRILDI

Referandum hazırlıklarına yönelik olarak ‘AK Parti İl Başkanları Toplantısı’ da bugün ve yarın yapılacak. AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, il başkanları ve teşkilat yöneticilerinin katılacağı ve iki gün sürecek toplantı için Ankara'ya çağrıldı. Göksel ve diğer il başkanları, Genel Merkez'de yöneticiler tarafından yeni sisteme ilişkin detaylı olarak bilgilendirilecek.

SKM’LER OLUŞTURULACAK

Öte yandan AK Parti İl Başkanlığı referandum hazırlıklarının koordinasyonu için Seçim Koordinasyon Merkezleri de oluşturacak. İl ve ilçelerdeki SKM'lerin de şubat ayı sonuna kadar oluşturulmasının istendiği belirtiliyor.

AK PARTİ SAHAYA İNİYOR

MHP'lilerin de desteğiyle, Meclis’te yeterli çoğunluğa ulaşılarak ilkbaharda başkanlık referandumuna gidilebileceğini hesap eden AK Parti, şimdiden çalışmalara başladı. Teklifin son şeklini almasıyla birlikte, hızla kitapçıklar hazırlanarak Türkiye'nin dört bir yanına gönderilecek. Kitapçıklarda hem teklifin içeriğinin yer alması hem de 'neden başkanlık sistemine geçilmesi öneriliyor', 'başkanlık ülkeye ne tür katkılar sağlayacak', 'parlamenter sistemin aksayan yönleri neler' gibi sorulara cevap verilecek. Kimi çevrelerin, başkanlığa geçişle birlikte 'diktatörlüğün geleceği', 'ülkenin bölüneceği' gibi iddialarının gerçeği yansıtmadığı da, teklifteki ifadelerle ortaya konulacak.

MÜHÜRLÜ TANITIM DA BAŞLADI

Bu arada AK Parti teşkilatlarında mühürlü tanıtım da dolaşmaya başladı. ‘Değerli milletime’ ifadesiyle başlayan tanıtımda, ‘Ben de ülkemin geleceği için başkanlık sistemine EVET diyorum’ yazıyor. Alt sağ köşedeyse ‘Türkiye İçin Başkanlığa EVET’ yazılı bir mühür var. ‘Ben de Başkanlığa EVET dedim’ yazısının altında baskanligaevet.com internet adresi yer alıyor.

25 BİN DOLAR HEDEFİMİZ VAR

Bugün ve yarın toplanacak il başkanları toplantısı için Ankara'ya giden AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Türkiye’nin önündeki en önemli gündem maddesinin anayasa değişiklikleri olduğunu belirterek, "Mevcut parlamenter sistemin AK Parti’nin gücüyle devam ettiği artık iyice gün yüzüne çıktı. Koalisyon olsa bile sistemin yürüme şansı yok. Çünkü kişi başı gelir 10 bin doların üzerine çıktı. Farkındaysanız daha ondan yukarı çıkamadık. Bu sistem değişikliği ile birlikte 25 bin dolar hedefi var. Başkanlık sisteminde bir parlamento seçilecek bir de başkan seçilecek. Başkan, parlamentonun dışından yürütme kurulunu oluşturacak. Kanunlar parlamentoda çıkacak. Bu kanuna göre de başkan yürütmeyi ve yönetmeyi yapacak. Başkan, yapacağı işleri Meclis’in izin verdiği doğrultusunda yapacak ve uygulayabilecek. Yapılacak eylem ve söylemlerde parlamentonun kontrolü var. Şu anda Cumhurbaşkanlığının kontrolü hiç kimsede değil ama başkanlık sisteminde bir kontrol var" dedi.

KARARLAR DAHA HIZLI ALINACAK

Mevcut parlamenter sistemde örneğin, sağlık için 50 bin TL bütçe istenmesi ve alınmasına rağmen, yılın ortasında 30 bin TL daha istenerek, ek bütçe yapılabildiğine dikkati çeken Göksel, "Başkanlık sisteminde öyle bir şey yok. 1 yıllık bütçeyi alacaksın ve planlayarak kullanacaksın. Bunların ayrıntıları yazılıp, kitapçık haline getirilerek vatandaşlara dağıtılacak. Başkanlık sisteminde kararlar daha hızlı alınacak. Ortada bir sıkıntı varsa daha hızlı çözülecek. Türkiye’nin önünü açmaya yönelik bir sistem olacak” diye konuştu.

AK Parti’de referandum için hazırlıklar başlarken, anayasa değişikliklerinin öncelikle TBMM'de kabul edilmesi yani Meclis’te MHP ile uzlaşıp oylamada yeter sayıya ulaşılması gerekiyor.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER