AK Parti'nin başına geçiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Niye olmasın?’ mesajının ardından AK Parti olağanüstü kongreye gidiyor. 27 Mayıs’ta başlayacak Ramazan’dan önce genel başkanlık değişimin yaşanacağı olağanüstü kongre 20-21 Mayıs’ta yapılacak. Kulislerde dile getirilen diğer bir tarih ise 27 Mayıs

AK Parti'nin başına geçiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 23 Nisan’da koltuğunu bıraktığı çocuğa yönelik, ‘Genel başkan olacak mısınız?’ sorusuna, ‘Niye olmasın?’ mesajını vermesinin ardından, Ramazan başlamadan hemen önce olağanüstü kongreye gidilmesi kararı alındı. Böylece Erdoğan, genel başkanlığı Başbakan Binali Yıldırım’dan devralarak 2019 seçimine kadar partiyi, ‘genel başkan’ sıfatıyla bizzat dizayn edecek. Beklenen kabine revizyonunun da olağanüstü kongrenin ardından gerçekleşeceği konuşuluyor.

HIZLANDIRILMIŞ TAKVİM UYGULANACAK

Erdoğan’ın tercihine bağlı olarak olağanüstü kongre kararı alınması için YSK’nın referandum sonuçlarını resmen ilan etmesinin bekleniyordu. Bu nedenle referandumun ardından ilk Merkez Karar

Yönetim Kurulu’nda (MKYK) 2018 eylülünde planlanan olağan kongre için karar alınması beklenmesine karşın kongre konusu kurulda gündeme getirilmedi. Referandum sonuçlarının kesinleşmesinin ardından Erdoğan, Binali Yıldırım’dan genel başkanlığı, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun koltuğunu bıraktığı olağanüstü kongre sürecindeki gibi ‘jet hızıyla’ işletilecek bir takvimle devralacak.

BİNALİ YILDIRIM AÇIKLAYACAK

AK Parti’de, YSK’nın sonuçları ilan etmesinin ardından Erdoğan’ın partiye üye yapılmasıyla eş zamanlı olarak olağanüstü kongre sürecine başlanacağı konuşuluyor. AK Parti Tüzüğü, genel başkana olağanüstü kongre toplama yetkisi veriyor. Bu çerçevede Yıldırım’ın, Erdoğan’ın AK Parti’ye üye yapılmasıyla birlikte genel başkanlığa yeniden aday olmamak üzere olağanüstü kongre kararını açıklayacağı, en fazla 45 gün içinde yapılması gerekmesine karşın hızlandırılmış bir takvimle sürecin tamamlanacağı belirtiliyor.

1-2 MAYIS’TA KARAR ALINACAK

Parti kulislerinde olağanüstü kongre kararının en geç 1-2 Mayıs’ta alınacağı, 27 Mayıs’ta başlayacak Ramazan’dan önce de genel başkanlık değişiminin yaşanacağı konuşuluyor. Kulislerde kongre tarihi olarak da 20-21 Mayıs tarihlerine işaret ediliyor. Kulislerde konuşulan diğer bir tarih ise 1960 ihtilaline denk gelen 27 Mayıs. Demokrasiye karşı bir yapılan bir askeri darbe olan 27 Mayıs tarihi de değerlendiriliyor.

BİR YILINI DOLDURMASINA 1 GÜN KALA

Olağanüstü kongre iddiasının gerçekleşmesi durumunda 22 Mayıs 2016’da bir olağanüstü kongre süreciyle genel başkanlığı üstlenen Yıldırım, 1. yılını doldurmasına 1 gün kala koltuğunu Erdoğan’a bırakacak. Erdoğan’ın tercihine göre, olağanüstü kongrede MKYK seçiminin yapılmayabileceği belirtilirken, MYK’da (Merkez Yürütme Kurulu) değişime ise kesin gözüyle bakılıyor. Kulislerde, olağanüstü kongrenin ardından da olağan kongre sürecinin başlatılacağı ifade ediliyor.

İKİ BAŞLI GÖRÜNTÜ OLMAMALI

Yıldırım’ın ‘olağan kongre’ konusundaki açıklamalarına karşın ibrenin neden ‘olağanüstü kongreye’ döndüğü konusunda ise AK Parti kulislerinde şu değerlendirme yapılıyor: “Olağan kongreyi yapabileceğimiz son tarihe yani eylül 2018’e daha 1.5 sene, ilk tarihe ise 5 ay var. Olağan kongreyi yapabilmek için il teşkilatlarını değiştirmek lazım. Ama il teşkilatlarında 2019 seçimlerine göre bir dizayna hemen başlamak gerekli. Eğer hemen genel başkanlığı üstlenmezse Cumhurbaşkanı’nın bu sürece Genel Başkan olmadığı halde doğrudan müdahale etmesi gerekecek. Bu nedenle Cumhurbaşkanı’nın genel başkan olarak AK Parti’yi olağan kongreye götürmesi daha doğru olur.  Sistemin özü partili cumhurbaşkanı ve hemen yürürlüğe giriyor. Bir an önce bunun olması lazım. Bu sürecin uzaması iki başlı görüntü oluşturur, her iki taraf için de yıpratıcı olur. Üye olan bir doğal lider bir de genel başkan olacak bu doğal olarak bir yıpranma yaratır.”

SAMSUN’DA 21 ÜST KURUL DELEGESİ VAR

AK Parti Samsun İl Teşkilatı’nda olağanüstü kongrede oy kullanacak 21 üst kurul delegesi bulunuyor.  Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel’in yanı sıra İl Kadın Kolları ve İl Gençlik Kolları Başkanı da 21 üst kurul delegesi arasında yer alıyor. AK Parti Samsun teşkilatında 6 AK Partili Milletvekili ile İl Disiplin Kurulu Başkanı da doğal delege olarak olağanüstü kongrede oy kullanacak.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER