AK Parti'de 'kongre'  maratonu başlıyor

16 Nisan referandumunun hemen ardından AK Parti'de önce ilçe ardından da il kongreleri heyecanı başlıyor.

AK Parti'de 'kongre'  maratonu başlıyor

 AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, önümüzdeki hafta yapılacak MKYK toplantısında kongre takviminin belli olacağını belirtti. Göksel, 16 Nisan referandumuna ilişkin 'Samsun' raporunu da en kısa sürede AK Parti Genel Merkezi'ne göndereceklerini söyledi
Partili cumhurbaşkanlığı sistemini de öngören anayasa değişikliklerine ilişkin 16 Nisan'da yapılan referandumun ardından AK Parti'de 2019 yılında yapılacak milletvekili seçimleri öncesinde vakit geçirilmeden ilçe ve il kongreleri yapılarak tamamlanacak. İlçe kongrelerinde tek liste halinde seçimlere gidilmesi beklenirken, teşkilatlardaki 'FETÖ' temizliğine de büyük dikkat gösterilecek.
BAŞBAKAN YILDIRIM AÇIKLADI
Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım, AK Parti’deki seçim sürecini resmen açıkladı. Yıldırım, twetter adresinden yaptığı açıklamada, “AK Parti bir kongre sürecine girmiş durumda. İlçelerimizden, illerden başlayarak yıl sonuna kadar bütün kongrelerimizi gerçekleştireceğiz” açıklaması yaptı.
TAKVİM MKYK’DA BELLİ OLACAK
AK Parti Genel Merkezi'nde önceki gün yapılan İl Başkanları toplantısına katılan Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel de, partisinde kongre sürecinin başladığını belirterek, kongre takviminin önümüzdeki hafta yapılacak Merkez Karar ve Yürütme Kurulu’nda (MKYK) görüşüleceğini ve Samsun'daki ilçe ve il kongrelerinin ne zaman yapılacağının da bu toplantıda belli olacağını ifade etti.
GENEL MERKEZ’DEN SAMSUN’A TEŞEKKÜR
AK Parti Genel Merkezi’nde yapılan toplantıda, referandum sonrasına ilişkin ilk değerlendirmelerin yapıldığını ve Samsun parti teşkilatına alınan sonuçlardan dolayı ‘teşekkür’ edildiğini vurgulayan Göksel, bu toplantıda illerin ve ilçelerin ön raporlarının da sunulduğunu kaydetti. Samsun'un 'evet' sonucunun alındığı büyükşehirler arasında 9'uncu sırada olduğunu ifade eden Göksel, “Başarılı bir referandum sonucu elde ettik. Oyumuzu muhafaza ederek hatta biraz daha artırarak bu seçimleri atlatmış olduk. Teşkilat başkanımız ve genel merkezimizde, Samsun'daki başarıdan dolayı teşkilatımıza teşekkürlerini belirttiler” dedi.
FETÖ TEMİZLİĞİ YAPILACAK
Öte yandan AK Parti'de ilçe ve il kongrelerinde aday gösterilecek isimlerle ilgili ön çalışmalar daha önce yapılmıştı. Bu kapsamda parti teşkilatlarında ‘FETÖ’ bağlantılı isimler tespit edilirken, yapılacak kongrelerde bu isimlerin aday gösterilmemeleri ve yönetimde yer almamaları konusunda dikkatli bir çalışma yapılacağı öğrenildi. AK Parti Genel Merkezi kaynaklarından edinilen bilgiye göre, teşkilatlardaki FETÖ temizliği de ilçe ve il kongrelerinde gerçekleştirilecek, Genel Merkez tarafından belirlenen isimlerin tek liste halinde kongrelerde delegelerin onayına sunulması bekleniyor.
REFERANDUM RAPORU HAZIRLANIYOR
Bu arada AK Parti Samsun İl Başkanlığı, 16 Nisan referandumuna ilişkin ayrıntılı raporunun hazırlığına da başladı. İlçe ilçe yapılacak ve 1 Kasım seçimleri ile belediye başkanlığı seçimleri baz alınarak yapılacak değerlendirmelerde, AK Parti’nin Samsun’daki oylarını muhafaza ettiği hatta artırdığına işaret edilmesi bekleniyor. 
Gülsüm ATİK
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER