AK Parti'de ilçe kongreleri 12 Kasım'dan sonra

2018 içinde gerçekleştirmeyi planladığı 6. Olağan Büyük Kongre’nin çalışmaları kapsamında başlattığı ilçe kongrelerini büyükşehirlere bağlı ilçelerde erteleme kararı alan AK Parti'de, Samsun’da ertelenen 12 ilçedeki kongre süreci 12 Kasım sonrasında yeniden başlayacak.

AK Parti'de ilçe kongreleri  12 Kasım'dan sonra

Beldelerde seçim ve atamaları gerçekleştiren AK Parti, 19 Ağustos’tan itibaren de ilçe kongrelerini başlatmış ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla büyükşehirlerdeki ilçe kongrelerine ara verilmişti. 51 ilde ilçe kongreleri sürerken, 30 büyükşehirde ilçe kongreleri için de erteleme kararı alınmıştı. AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, büyükşehir dışındaki illerde ilçe kongrelerinin 12 Kasım'da sona ereceğini belirterek, bu tarihten sonra büyükşehirlerde kongre sürecinin yeniden başlayacağını söyledi.

16 İL BAŞKANLIĞINA ATAMA YAPILDI

AK Parti’de bugüne kadar 16 ilin başkanlığına istifaların ardından atama yapıldı. Kırıkkale, Nevşehir, Niğde, Bartın, Erzincan, Hakkari, Muş, Bayburt, Şırnak, Kırşehir, Aksaray, Uşak, Ağrı, Bursa, karaman ve Yozgat atama yapılan yerler oldu. Vefat eden Giresun İl Başkanı’nın yerine de atamayla görevlendirme yapıldı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık da dün yaptığı açıklamayla, değişimin devam edeceğini belirterek, “22 il başkanının değişimi söz konusu” dedi.

KİMLERLE ‘YOLA DEVAM’ DENİLECEK?

AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel de atamalar tamamlandıktan sonra büyükşehirlerde ertelenen ilçe kongrelerinin yapılmasının planlandığını belirterek, büyükşehir olmayan illerde ilçe kongrelerinin 12 Kasım’da tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi. 12 Kasım'dan sonra yeniden büyükşehirlerdeki ilçe kongreleri için takvim belirleneceğini ifade eden Göksel, görevine devam edecek ya da etmeyecek ilçe yöneticilerinin, Genel Merkez ile yapacakları istişarelerle belirleyeceklerini söyledi.

12 KASIM’DAN SONRA BAŞLAYACAK

AK Parti'nin Afyonkarahisar kampında iki gün boyunca partililerle özel görüşmeler yapan Erdoğan, milletvekilleriyle bire bir veya ikili görüşmeler gerçekleştirmiş, partide devam eden kongre süreçleri de ele alınmıştı. Bu görüşmelerin ardından Büyükşehir olan illerde kongre süreçleri ertelenmişti. AK Parti'nin Samsun'da eylül ayında Terme, Çarşamba, Salıpazarı, Havza ve Atakum ilçe teşkilatlarında seçim yapılmıştı. Kalan 13 ilçedeki kongrelerin tarihleri buna göre 12 Kasım'dan sonra belli olacak. AK Parti'de geçtiğimiz haftalarda 19 Mayıs ilçe başkanı da görevinden istifa etmişti.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER