''Aileler kravatlı meslek arıyor''

55 yıldır Rize'de bakırcılık mesleği ile uğraşan 70 yaşındaki Sultan Yazıcı, bakırcılık işinin kentteki son temsilcilerinden.

''Aileler kravatlı meslek arıyor''

70 yaşında olan Sultan Yazıcı Rize'de Bakırcılar Sokağı'nda küçük bir dükkanda bakırcılık işini yaparak para kazanıyor. 55 yıldır bakır işiyle ilgilenen Yazıcı, gençlerin meslek öğrenmekten uzak bir yaşam sürdüklerini belirtiyor.

Aileler kravatlı meslekler seçiyorlar

Sultan Yazıcı, “ Bakır kaplara dönüş başladı, Rize’de iki kalaycı kaldık, geçmişte bu sokak kalaycıdan geçilmiyordu. Yanımızda çırak bile bulamıyoruz. Gençlerimiz liseye kadar okuyor ve üniversiteye gidemeyince sokakta boş kalıyorlar. Bunun suçlusu ailelerdir, çocuklarımıza meslek öğretmiyoruz ve meslek tercihini sormuyoruz. Ben işe girdiğimde 13 yaşındaydım ve 55 yıldır bu mesleği yapıyorum. Kendi oğlum bile bu mesleği seçmedi, çırak bulamıyoruz. Gençlerimiz çalışmıyor ve meslek öğrenmek istemiyor. Aileler kravatlı meslekler seçiyorlar” dedi.

Sultan Yazıcı ayrıca, bakır kaplardan yemek yemenin tadının ise başka olduğunu söylerken  "Ağzının tadını bilen bakır kaplarda yemek yer" ifadesini kullanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER