Ahmet Sarı Ortaokulu sanatla buluşuyor

İlkadım Ahmet Sarı Ortaokulu öğretmen ve yöneticileri, gençlerin sanata karşı duyarlı hale getirilmesi, sanat ile ilgili bilgilendirilmesi, teşvik edilmesi için hazırladıkları proje ile dikkatleri üzerlerine topluyorlar

Ahmet Sarı Ortaokulu sanatla buluşuyor

Kültürlü ve sanata duyarlı bireylerin oluşturduğu bir toplum yaratmak hedefi ile yola çıkan İlkadım Ahmet Sarı Ortaokulu öğretmen ve yöneticileri, gençlerin sanata karşı duyarlı hale getirilmesi, sanat ile ilgili bilgilendirilmesi, teşvik edilmesi için hazırladıkları proje ile dikkatleri üzerlerine topluyorlar

Gazete Gerçek’e konuşan Samsun İlkadım Ahmet Sarı Ortaokulu Müdürü Tamer Ocak, tüm öğrencileri sanat ve sanatsal faaliyetlerle buluşturacaklarını ifade ederek, “Bu projenin başlatılmasının gerekçesi öğrencilerde sanat bilincinin ve sevgisinin geliştirilmesi, sanata yönelik yeteneklerinin ortaya çıkarılması, öğrencilerin sosyal kültürel etkinliklere yönlendirilmesi ile zararlı alışkanlıklardan ve aktivitelerden uzak tutulması düşüncesidir. Proje öncesinde okulumuzda öğrencilere uygulanan anket ve görüşmelerde öğrencilerin birçoğunun pek çok sanat dalı ile ilgili gerekli bilgi sahibi olmadığı ve büyük bir kısmının da (%99 oranında) sanat dallarından opera, bale ve benzeri kültür sanat etkinliklerine hiç gitmediği görülmüştür. Öğrencilere sanatsal bir deneyim sunmak, onların bu anlamda eksikliklerini gidermek ve bu sayede onların sanatla ilgili ufuklarını geliştirmek projenin temel gerekçesi olmuştur” dedi.

‘BİRÇOK ETKİNLİK YAPTIK’

Ahmet Sarı Ortaokulu öğrencilerini sanatla buluşturduklarını ve buluşturmaya devam edeceklerini kaydeden Ocak, “2017 yılında proje kapsamında birçok etkinliğe imza attık. Yeni yılda da bu etkinliklerimize devam edeceğiz. 2017 yılında gerçekleştirdiğimiz bazı etkinliklerden bahsetmek gerekirse, öğretmenlerimiz ve resme ilgisi olan öğrencilerimizle birlikte 08.12.2017 tarihinde Samsun Piazza AVM Sanat Galerisi’nde Atakum ve Fazıl Kadı Gençlik Merkezleri’nin açtığı resim sergisine gidildi. Bu etkinlikle öğrencilerimiz ilk defa bir resim sergisine katıldılar, farklı resim tekniklerini tanıma ve ressamlarla tanışma imkanı buldular. Öte yandan daha önce hiç sinemaya gitmemiş olan öğrencilerimiz öğretmenlerimizle 22.12.2017 tarihinde Ayla filmini izlediler. Bu etkinlikle öğrencilerimiz ilk defa sinemaya gittiler, öğrencilerimizin kültür ve sanat duyarlılıklarını arttı, duygu dünyalarını zenginleşti. Keza yine etkinlikler kapsamında öğretmenlerimiz eşliğinde öğrencilerimiz 22.12.2017 tarihinde Samsun Piazza AVM Sanat Galerisi’nde farklı sanatçıların eserlerinden oluşan ‘Karma Fotoğraf Sergisi’ne gidildi. Proje kapsamında hazırladığımız etkinlik takvimimiz dolu dolu. 2018 yılında da birçok etkinliğe gideceğiz, bazı etkinliklere de ev sahipliği yapacağız” şeklinde kaydetti.

‘EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM’

Proje kapsamında okul öğretmenleri ve diğer proje ortaklarına teşekkür eden Ocak, “Burada öncelikle size ve Gazete Gerçek çalışanlarına çok teşekkür ederim. Proje kapsamında büyük emek gösteren öğretmenlerim Sibel Bakan, Gamze Yılmaz ve Müdür Yardımcımız Selim Taşan bey’e u öte yandan Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl genelindeki sinema, tiyatro organizasyonları ekiplerine, Samsun Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğü, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, il genelindeki sergi ve fuar organizasyonları, İlkadım Türk-İslam Sanatları Merkezi, Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü gibi proje ortaklarımıza teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Kübra ÖKSÜZ

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2018, 08:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER