AGİT Samsun'u gözetliyor

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak seçimleri izlemek üzere gönderdiği 400'e yakın gözlemciden 2'si Samsun'a gelerek, çalışmalarına başladı

AGİT Samsun'u gözetliyor

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu, Türkiye'de 24 Haziran'da gerçekleşecek olan erken seçimler için 372 gözlemciyi Türkiye'de görevlendirdi. Gözlemcilerden ikisi 24 Haziran seçim sürecini izlemek üzere Samsun'a geldi.

2 GÖZLEMCİ SAMSUN'DA 

AGİT Seçim Gözlemcileri Sabrina Josephine Bei ve Uyvind Hvenekilde Seim, çalışmalarına ilk olarak Samsun Valisi Osman Kaymak'ı ziyaret ederek başladı. Vali Kaymak, Türkiye'nin daveti üzerine Samsun'a gelen AFİT gözlemcilerini makamında ağırladı.

 24 HAZİRAN'DA DA GÖREVDELER

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak seçimlere 370’i aşkın gözlemci göndereceği açıklanmıştı. Samsun'da da seçim hazırlıklarını takip edecek olan gözlemciler, 24 Haziran'da görevde olacaklar. AGİT'ten yapılan açıklamada, çok sayıda gözlemci yollanmasının nedeninin, seçim prosedüründe kısa bir süre önce gidilen değişikliklerin olduğu ifade edilmişti.

REFERANDUMU ELEŞTİRMİŞLERDİ

Geçen yıl 16 Nisan'da yapılan referandumu da izleyen AGİT ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), halk oylamasının ‘eşit olmayan koşullarda’ yapıldığı yönünde eleştiri getirmişti. Uluslararası gözlemci heyeti oylamanın yasal standartlara uygun olmadığı kuşkusu taşırken, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) mühürsüz pusulalar hakkındaki kararının önemli bir güvenceyi ortadan kaldırdığını vurgulamıştı.

RAPOR HAZIRLIYACAKLAR

AGİT gözlemcileri gittikleri illerde siyasi partiler, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve gazeteciler ile görüşerek propagandaların eşit koşullarda yapılıp yapılamadığını ve fikir özgürlüğünün önünde engeller bulunup bulunmadığını araştırıp ara raporlar hazırlıyor.

NEYİ GÖZLEMLİYORLAR? 

Türkiye’nin kurucu üyeleri arasında yer aldığı AGİT’in Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu, insan hakları ve temel özgürlüklerin mutlak güvence altına alınması, hukukun üstünlüğüne bağlı kalınması, demokratik ilkelerin desteklenmesi konularında katılımcı ülkeleri destekliyor. Bu kapsamda seçim gözlemciliği de önemli bir yer tutuyor. AGİT gözlemci heyetleri katılımcı ülkelerde seçimlerde temel hakların ne ölçüde korunduğu, eşitlik ve siyasi çoğulculuğun hangi oranda teşvik edildiğini mercek altına alıyor. Gözlemlerini rapora yansıtıp ilgili ülkeye süreçlerin iyileştirilmesine dönük önerilerini iletiyor. Türkiye de AGİT'in kurucu üyeleri arasında yer alıyor.

Gülsüm ATİK
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER