Adli görüşme odası Samsun'da ilk kez uygulandı

Samsun Adliyesi’nde ilk kez cinsel istismara maruz kalmış bir çocuk, mahkeme yerine failiyle yüz yüze gelmeden psikologların da bulunduğu adli görüşme odasında ifade verdi

Adli görüşme odası Samsun'da ilk kez uygulandı

Adalet Bakanlığı'nın sanık ile yüz yüze gelmesinde sakınca bulunduğu değerlendirilen, başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere adli süreçte yer alan diğer kırılgan grupların ifade ve beyan alma işlemlerinin yürütülmesi amacıyla kurulan ‘adli görüşme odaları’, Samsun Adliyesi'nde faaliyete geçti. Bu kapsamda cinsel istismar davası ilk kez mağdur çocuğun ifadesi SEGBİS sistemi aracılığıyla mahkemeyle bağlantı kurularak alındı.
SAMSUN ADLİYESİ’NDE İLK KEZ
Samsun Adliyesi'nde faaliyete geçen 'adli görüşme odası'nda ilk kez yapılan uygulamayla Samsun 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yürütülen ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçuna yönelik davada, SEGBİS sistemi vasıtasıyla mahkeme ile bağlantı kuruldu. Bu uygulamayla psikolog ve uzmanların da katılımıyla; mağdur H.B. ile uygun ortam ve yöntemle yapılan görüşme neticesinde kendisini daha iyi ifade edebileceği ortam oluşturularak, beyanı alındı.
İKİNCİ KEZ TRAVMA YAŞAMAYACAKLAR
Adli görüşme odaları, Adalet Bakanlığı'nın 'yargı reformu stratejisi'nde yer alan hedefler arasında yer alıyordu. Mağdurun fail ile yüz yüze gelmesinde sakınca bulunduğu değerlendirilen suçlarda, başta çocuklar ve kadınların bir kez daha incinmelerinin ve travma yaşamalarının önüne geçmek amacıyla 'adli görüşme odaları’nın kurulması amaçlanmıştı. Bu kapsamda öncelikli olarak çocuğun üstün yararı ilkesi uyarınca, çocuk dostu adli usullerin işletilmesi, adli süreç içinde yer alan mağdur, tanık ve suça sürüklenen çocuklar ile cinsel suç, aile içi şiddet mağdurlarıyla uygun ortam ve yöntemle görüşme yapılması, ikinci kez örselenmelerinin önlenmesi ve korunmaları amaçlanıyor.
Gülsüm ATİK
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER