Adalet Partisi Yeniden Dönüyor

Türkiye siyasetine 6 ay önce kurularak sessiz sedasız bir giriş yapan Adalet Partisi, 50’ye yakın ilde teşkilatlanma çalışmalarını tamamladı. AP Genel Başkanı Vecdet Öz, “Türkiye’yi fabrika ayarlarına döndürmek için yola çıktık” dedi

Adalet Partisi Yeniden Dönüyor

9. Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel'in isteği ile kurulan Adalet Partisi’nin Genel Başkanı Vecdet Öz, bir dizi ziyaret için geldiği Samsun'da, dikkat çekici açıklamalar yaptı. Kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir dönem yakınlığıyla bilinen Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş'ın da katıldığı Adalet Partisi, Türk siyasi hayatında boşluğu hissedilen merkez partisi olarak, ilk seçimde atak yapmaya hazırlanıyor.

SAMSUNLU GENEL BAŞKAN

Kendisi de aslen Samsunlu olan Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz, bir dizi ziyaret için geldiği Samsun'da Gazete Gerçek'in sorularını yanıtladı. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in sağlığında kurulmasını istediği Adalet Partisi'ni 50'ye yakın işadamı, siyasetçi, bürokrat, akademisyen, işadamı, gazeteci, sporcu ve sanatçının katılımıyla geçen yıl ekim ayında kurduklarını ifade eden Vecdet Öz AP’nin, ‘milliyetçi, muhafazakar, liberal ve sağda’ bir merkez partisi olarak, Türkiye'nin en çok ihtiyaç duyduğu demokrasiyi ve adaleti yeniden tesis etmek amacıyla kurulduğunu kaydetti.

TEK PARTİ MAHKUMİYETİ YAŞIYORUZ

Türkiye'nin Cumhuriyet tarihi boyunca büyük güçlükle karşılaştığını, çok üzüntülü dönemler yaşadığını dile getiren Vecdet Öz, "Ancak her seferinde tüm zorlukların içinden inanç ve milli bir şuurla çıkmayı başardık. Binlerce şehit verdik ama milli onurumuzdan asla taviz vermedik. Ancak AKP iktidarının son 14 yıldır izlediği güdümlü iç ve dış politikalar yüzünden ekonomimiz ve iç huzurumuz yok olma noktasına gelmiş, milli onurumuz büyük yara almıştır. Yıllardır başta istikrar bozulur tehdidi olmak üzere çeşitli korku ve baskılar altında tek partiye mahkum edilmenin çaresizliği içinde bırakıldık" diye konuştu.

FABRİKA AYARLARINA DÖNMELİYİZ

AK Parti'de Ahmet Davutoğlu'nun görevi bırakmasını da değerlendiren Vecdet Öz, "Türkiye son 14 yılda görüp görebileceği muhafazakar, namuslu, aklı başında bir Başbakan görmüştü.  Gelinen noktada kendi partisinde demokratik davranamayan bir anlayışın Türkiye'yi getireceği nokta, son olayla birlikte iyice ortaya çıktı. Görünen o ki önümüzdeki dönem koalisyonlara gebedir. AKP'nin bir büyük ve bir küçük parçaya ayrılacağını şimdiden görebiliyoruz. MHP'den sonra sıra CHP'ye de gelecek. Bu vahşi siyasi çatışma ortamında Adalet Partisi, bir kitle ve merkez partisi olarak 23 profesör, 50 sanayici, çok sayıda bürokrat ve eski sanayicinin katılımıyla kuruldu. Adalet Partisi olarak amacımız Türkiye'yi fabrika ayarlarına geri döndürmek" diye konuştu.

MİLLET ARTIK DEĞİŞİM İSTİYOR

Ülke genelinde teşkilatlanma çalışmalarını tamamlanmak üzere olduğunu dile getiren Vecdet Öz, bir dönem Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş'ın da katılımıyla Adalet Partisi'nin hızla büyümeye devam ettiğini vurguladı. Türkiye'de gelinen noktada Türk milletinin, Cumhuriyet tarihinin adalete ve bağımsız yargıya en çok ihtiyaç duyulan bu sürecinde, kendisini 2050'li yıllara taşıyacak yeni ve büyük bir vizyonu ve misyonu olan bir siyasi değişim istediğinin altını çizen Vecdet Öz,  şunları söyledi: "Toplumda dağ gibi biriken ekonomik sıkıntılar, sosyal ve siyasal sorunların ve işlemeyen hukukun yarattığı adalete hasret vatandaşlarımız özellikle de çocuklarının bugününe ve geleceğine ümitsiz bakmaktadır. Türk siyasi hayatında merkez partisi yoktur ve Adalet Partisi bu boşluğu dolduracaktır. Adalet Partisi evrensel değerle ve milli önceliklerimiz çerçevesinde demokrasi evimizi yeniden inşa edecektir. Bu evin temelleri hak, adalet, erdem ve bağımsız hukuk değerleriyle atılacak, tuğlalarını milletimizin tüm fertlerinin hassasiyetleri, ekonomik, siyasal ve toplumsal beklentileri, çözüm odaklı yaklaşımları oluşturacaktır. Demokrasi evimiz kat kat yükseldikçe, Türkiye topraklarında adalet hakim kılındıkça, ülkemizin çağdaşlığı, refahı, huzuru ve istikrarı geri dönülemez biçimde perçinlenecektir" diye konuştu.

DEVLETİN GÖREVİ İŞSİZLİĞİ ÇÖZMEK

"Bu ülkede yatırım olmadan işsizlik sorunu asla çözülemez" diyen Vecdet Öz, "Devletin adı ne olursa olsun, bütün rejimlerin birinci görevi vatandaşına iş bulmaktır. Fakat mevcut iktidar değil yeni yatırımlar yapmayı, Cumhuriyetin birikimleri olan eski yatırımları bile yandaşlarına peşkeş çekerek satmış, işsizliği düşürücü değil adeta artırıcı önlemler almıştır. Kalkınmanın tek yolu yatırımdır ve bunun için de tek şart düşük faiz ve yükse döviz kuru politikasıdır" diye konuştu.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER