'ABD haddini bil'

Türkiye’ye yönelik ABD’nin vize ambargosunun gelmesinin ardından başlayan diplomatik kriz, siyasilerden daha çok esnafı etkiledi. Samsunlu esnaflar ABD’ye tepki göstererek, ‘Ey ABD haddini bil’ diye seslendiler

'ABD haddini bil'

Gazete Gerçek’e konuşan Samsunlu esnaf ve vatandaşlar ABD’ye öfke yağdırdı. Vize krizi sonrası alt üst olan ekonomik veriler, çarşıya pazara da yansıdı.


ALİ KAZAN: Ne söyleyeyim kardeşim, ABD’yi bırak bugüne kadar kim bize dostluk yaptı ki? Hep kandırdılar bizi. Kuyumuzu kazdılar. Kandırıldık yani. Böyle kandırarak nereye varacaklarını sanıyorlar anlamıyorum. Biz millet olarak ABD’den daha büyüğüz. ABD’nin dost olmadığını zaten biliyoruz. Sorun asıl ekonomi. Bak dolara kaç lira oldu. Euro 5 liraya dayandı. Nasıl olacak şimdi? Ben bunun hesabını kimden soracağım? ABD’den mi soracağım. Burada esnaflar kendi hallerini düşünüyorlar. Daha düne kadar Sayın Cumhurbaşkanımız oradaydı, hatta uçak da aldık. Yine yaranamadık. Bunlar bize hiçbir zaman samimi olmadılar zaten.

HAKAN VERİM: Bu ABD kendini ne zannediyor ya. Haddini bilsin. Gelme diyorsa gitmeyiz kardeşim. Bu cennet vatan bize yeter. Biz ABD’ye gitmezsek asıl ABD kaybeder. ABD kim ki ya. Böyle güzel ülkemiz varken ABD’ye gitmek nedir zaten. Turist olarak gidenleri almıyorlarsa da almasınlar, gidemeyenler Antalya’ya gitsinler. ABD’ye 1 yıl gitmeyelim, dolar direk 1 ya da 1,5 liraya düşer. Dünya ABD’de demek değildir. Şahsen ben gitmeyi düşünmüyorum zaten merak da etmiyorum. Diyeceğim o ki ABD haddini bilsin.

SAMET ARMUTÇU: Biz ABD’nin zaten gerçek yüzünü biliyoruz. Fakat bu güne kadar çekiniyorduk. Şimdi hamdolsun dünya liderimiz var. Onun sayesinde maskeleri bir bir düşüyor. Bugüne kadar hep piyon ve maşa kullanıldı. Artık yemiyor bu ülke. Onlar zaten Müslüman düşmanıdır. Bakın, hainleri tutukladık diye vizeleri durdurdular. İş mi yani bu? Ne kadar samimiyetsiz oldukları belli işte. Ama hamdolsun artık her şekilde geliştik.

İSMAİL MERAL: Biz esnaf olarak ekmeğimizi düşünüyoruz. Bize ne ABD vizesinden kardeşim. Ben şimdi parçayı daha pahalı alacağım ona bakarım. Zengin ABD’ye gezmeye gidecekmiş, gitmesin, öğrenci okumaya gidecekmiş gitmesin. Ülkesinde okusun. Asıl önemli olan doların artması. Şu doları birileri durdurması lazım. Ya da yasaklanmalı. Halimiz perişan. Yoksa vize filan bana ne yani.

MUSTAFA ÇAVUŞ: ABD’nin vizeleri aniden kaldırması iki ülke arasındaki ilişkileri ve ekonomik istikrarı bozdu. Bugün hassas olan dolar, çok yükseldi. Bu bizim ülkemize zarar verir. Ülkemizin yöneticileri daha dikkatli olmalıdır. Tutuklama sonucunda vize kaldırılıyorsa zaten biz ABD ile hiçbir zaman dost olamamışız demektir. Yazık, bu kadar esnafın hali perişan.

METİN SAZ: Olan hep vatandaşa oluyor. ABD’nin vizeleri kaldırmasından bize ne ama dolar bizi etkiliyor. Böyle şey olur mu? Birileri bu işlere çeki düzen getirmeli. Ülkenin ekonomisi bir vize açıklamasına bağlıysa o ülkede ekonomi yok demektir. Biz daha güçlü bir ekonomi kurmalıyız. Bu da çok çalışarak olur.

Serhat TÜRK


 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2017, 08:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER