90 yıl sonra Karadeniz  dışında her yer kurak 

TGDF’nin, ‘Türkiye’de İklim Değişikliği ve Tarımda Sürdürülebilirlik’ Raporu’na göre Türkiye’nin 90 yıl sonra ‘su fakiri’ olması bekleniyor. Gelecekte, Karadeniz Bölgesi hariç bütün bölgelerde kuraklık yaşanacak. Tarım alanları kuzeye kayacak

90 yıl sonra Karadeniz  dışında her yer kurak 

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu’nun (TGDF) Türkiye’de İklim Değişikliği ve Tarımda Sürdürülebilirlik Raporu açıklandı. Buna göre artan nüfus, iklim değişikliği ve azalan su kaynakları nedeniyle gelecekte kişi başına kullanılabilir yıllık su miktarının bin metreküpün altına inmesi ile Türkiye’nin ‘su fakiri’ olması bekleniyor. Yağış yetersizliği, su sıkıntısı ve aşırı hava olaylarındaki artış nedeniyle bitkisel üretime uygun alanların azalacak, Karadeniz'e doğru kayacak
SU FAKİRİ OLACAĞIZ
Çevre ve Tarım Komisyonu adına İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu başkanlığındaki bir ekip tarafından hazırlanan Türkiye’de İklim Değişikliği ve Tarımda Sürdürülebilirlik Raporu’na göre, artan nüfus, iklim değişikliği ve azalan su kaynakları nedeniyle 2100 yılına kadar kişi başına kullanılabilir yıllık su miktarının ~1.000 m3’ün altına inmesi ile Türkiye’nin ‘su fakiri’ olmasının bekleniyor.
SICAKLIK ARTIYOR, YAĞIŞLAR AZALIYOR
Açıklanan raporu göre; Türkiye’de hava sıcaklıkları en kötü iklim senaryosuna göre 2100 yılına kadar yaz aylarında 4-7 °C aralığında artacak. En yüksek sıcaklık artışları Güneydoğu, Ege ve Akdeniz bölgelerinde meydana gelecek. Toplam yağış¸ miktarlarında, Karadeniz Bölgesindeki 150 mm civarındaki küçük artış hariç, 2050’den itibaren özellikle kış aylarında 250-300 mm’ye varacak olan azalmalar yüzünden, Ege ve Akdeniz kıyılarında, Güneydoğu ve Doğu bölgelerinde yağış eksikliği/kuraklık yaşanacak. 
METEOROLOJİK AFETLERDE ARTIŞ
Karla kaplı alanlarda, kar yağışlı gün sayısı ve kar yağışı miktarlarında azalmalar olacak, kıyılarımızda deniz su seviyesi yükselecek. Meteorolojik afetler, Türkiye’nin güneyinden kuzeyine doğru sayı ve şiddet bakımından artış gösterecek.
TARIMDA EN ELVERİŞLİ YER KARADENİZ
Yağış yetersizliği, su sıkıntısı ve aşırı hava olaylarındaki artış bitkisel üretime uygun alanların azalması ve kuzeye yani Karadeniz’e doğru kaymasına yol açarak, tarım ve gıda üretimimizi sınırlayacağı için fiyatlar yükselecek, ithalat artıp ihracat düşecektir. Sıcaklıktaki artış,¸ insan, bitki ve hayvan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yapacak, haşere, hastalık ve ölüm oranları artacak, yarı kurak bölgeler daha kurak hale gelecek, sulama suyu talebi bugüne göre yaklaşık iki katına çıkacak. 
SU İÇİN BÜYÜK YARIŞ 
Rapora göre; Türkiye’nin mevcut su kaynakları ve gıda sorunlarına yeni sorunlar eklenecek, sulama, içme ve kullanma suyunda sıkıntılar yaşanacak. Sektörler ile birlikte iller/ bölgeler arasında su için büyük bir rekabet ortaya çıkacak. Ayrıca, artan hava sıcaklığından büyükbaş hayvancılık olumsuz bir şekilde etkilenecek. Şiddetli sağanaklar ile hortum, dolu ve ani yağışlardaki artışlar da, Türkiye’de güvenli gıdaya ulaşma imkanlarını azaltacak.
Gülsüm ATİK
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER