81 ilin ekonomik gündemi belirlenecek

Türkiye'nin 81 ilini kapsayan Şehir Ekonomileri Projesi ile halkın beklentileri ve kentlerin ekonomik durumları yerinde tespit edilip yeni bir strateji belirlenecek.

81 ilin ekonomik gündemi belirlenecek

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 81 ili kapsayan "Şehir Ekonomileri Projesi" başlattıklarını belirterek, "Bu çerçevede akademik bazı destekler alarak, saha çalışmalarıyla kentlerin farklı kesimleriyle bir araya gelerek illerin ekonomilerini ele alacağız." dedi.

Yılmaz, Türkiye ekonomisi ve Şehir Ekonomileri Projesi'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı olarak başlattıkları ve Türkiye'nin 81 ilini kapsayan projenin önemine işaret eden Yılmaz, amaçlarının her konuyu ele almaktan ziyade, illerin siyaseten önemli, ön plana çıkan ekonomik gündemini tespit etmek olduğunu söyledi. 

Yılmaz, Türkiye'nin büyük ve zengin bir ülke olduğunu, her yörenin de kendine özgü birtakım tartışmaları ve ekonomiyle ilgili farklı gündemleri bulunduğunu anımsatarak, "Sadece makro ekonomik tartışmalarla Türkiye geleceğe yürüyemez. Sektörel ve mekansal olarak da mutlaka mikro düzeye inmeniz gerekiyor. Halkımızın sadece genel değil, mikro düzeyindeki beklentilerini de iyi tespit edip, politikalarımızı şekillendireceğiz. Mikro düzeye inmeden Türkiye'yi nakış nakış işlemeniz mümkün değil." diye konuştu. 

3 ayrı kanaldan bilgi toplanacak

Yılmaz, proje kapsamında 3 ayrı kanaldan bilgi toplayacaklarını bildirdi. Bunlardan birinin saha çalışmaları olduğunu ifade eden Yılmaz, doğrudan halkla görüşmeler yapacaklarını, sokaktaki vatandaşın perspektifini, tercihini ve önceliklerini belirleyeceklerini dile getirdi. 

İkinci olarak AK Parti il ve ilçe teşkilatlarıyla buluşacaklarını, bu toplantılarda da teşkilatların siyasi değerlendirmelerini ve gündemlerini alacaklarını belirten Yılmaz, "Üçüncü olarak da sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları ve üniversitelerden fikirler derleyeceğiz. Bu üç hattan gelen bilgileri genel merkezimizde sentezleyerek, il il bu öncelikleri ortaya koyacağız." değerlendirmesinde bulundu. 

Yılmaz, acil çözülmesi gereken meselelerin çıkması durumda, bunu hemen çalışılması gereken konular olarak hükümete ya da ilgili kurumlara aktaracaklarını belirtti. Bu çalışmalardan orta ve uzun vadeli birtakım fikirlerin çıkmasını beklediklerinin altını çizen Yılmaz, "Onları da 2019 perspektifinde değerlendireceğiz. Partimizin bu illere dönük hazırlıklarında, çalışmalarında bunları ele alacağız." ifadelerini kullandı.

"Halkımızın beklentilerini iyi tespit edeceğiz"

Yılmaz, çalışmaların büyük ölçüde olgunlaştığını ve pilot uygulamalar yapacaklarını belirterek, çalışmaları bazı illerle başlatacaklarını söyledi. Saha çalışmasını 3-4 ayda tamamlamayı planladıklarını ifade eden Yılmaz, daha sonra genel merkezde çalışmaların süreceğini bildirdi. 

81 ilin tamamında yapmayı planladıkları bu çalışmanın yanı sıra birçok ilde yürüyen yüzlerce projenin olduğuna işaret eden Yılmaz, şöyle devam etti:

"Esas olan halkın üzerinde durduğu meseleleri iyi tespit edebilmek. Bazen bürokratik bakış açısıyla bunları göremeyebiliyorsunuz yani halkın gündemini tam olarak yakalamak mümkün olmayabiliyor ama sahaya gittiğiniz zaman, halkla bire bir farklı kanallardan gelen bilgileri de alarak görüştüğünüz zaman halkın asıl gündemini yakalama şansınız daha yüksek oluyor. Her zaman siyasetimizin temeli şu: Biz, bütün alanlarda politikalarımızı halkın beklentilerine göre şekillendiren bir partiyiz. Başarımızda da bunun önemli bir payı var. Ekonomi alanında da farklı düşünemeyiz."

"Büyümede yüzde 7 aşılırsa G20'de en yüksek büyüme hızını yakalayacağız"

Yılmaz, Torba Kanun Tasarısı'ndaki bazı spesifik tedbirlerin öne çıkması nedeniyle OVP'nin yeterince tartışılamadığını söyledi. OVP'nin çok önemli bir döküman olduğunu dile getiren Yılmaz, Türkiye'nin son yıllarda açıkladığı reformlarla bu programlar çerçevesinde bütçesini hazırladığını, bunun da öngörülebilirlik getirdiğini anlattı. Güncel makroekonomik verilerle hükümetin temel önceliklerinin yer aldığı OVP'nin büyümede iddialı bir çerçeve ortaya koyduğuna işaret eden Yılmaz, 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle geçen yıl bir çeyrek küçülen ekonominin bu yıl büyümesine devam edeceğini vurguladı. Yılmaz, bu yıl canlanan ekonomi ve baz etkisine de dikkati çekerek, "Yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 7'nin üzerinde büyüme bekliyoruz." ifadesini kulandı. 

Türkiye'nin G20'de Çin ve Hindistan'dan sonra üçüncü en yüksek büyüme oranına sahip ülke olduğunu anımsatan Yılmaz, üçüncü çeyrekte yüzde 7 aşılırsa, G20'de en yüksek büyüme hızının yakalanacağını kaydetti.

"Yüksek gelirli ülkeler ligine çıkılacak"

OVP'de, 2020 yılına kadar yüzde 5,5'lik büyüme patikası öngörüldüğü dile getiren Yılmaz, tahmin ve hedefler gerçekleşirse Türkiye'nin 2020'de 1 trilyon doları aşan ekonomik büyüklüğe ulaşacağını, kişi başına gelirin de 13 bin doların üstüne çıkacağını bildirdi. Yılmaz, bu verilerle Türkiye'nin "yüksek gelirli ülkeler ligi"ne çıkacağının altını çizdi. Özel sektör yatırımların üç yıllık perspektifte giderek ivmelenmesini ve ihracatın artmasını beklediklerini anlatan Yılmaz, ihracatın bu sene 156 milyar doları aşarak, tarihi rekor olan 158 milyar doları zorlayacağını söyledi.

"İnce işçilik dönemi"

Yılmaz, Türkiye'nin cari açığını orta vadede yüzde 4'ün altına indirmeyi hedeflediklerini belirterek, her yıl 1 milyonun üzerinde yeni iş imkanı oluşturmayı planladıklarını bildirdi. Yeni OVP'nin temelinde büyüme ve istihdamın bulunduğuna dikkati çeken Yılmaz, enflasyonla mücadele konusunda da "Yıl sonunda tek haneli rakamları yakalayacağımızı ümit ediyoruz. Özellikle gelecek yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın baz etkisi ve sürdürülen mücadele sayesinde belirgin bir düşüş olmasını bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu. Yılmaz, makro istikrarla mikro alanı bütünleştirmek gerektiğinin altını çizerek, "Önümüzdeki süreç makro ile mikronun bir arada gitmesi gereken 'ince işçilik' dönemi." dedi. 

"AK Parti hükümetlerinin devam edeceğine inanıyoruz"

Yılmaz, 2019 seçimlerinin makroekonomik hedefleri etkileyip etkilemeyeceğinin sorulması üzerine şunları kaydetti:  "Halkın demokratik seçimleriyle iş başına gelen hükümetler, her zaman bu hedeflere tekrar bakabilirler. Biz AK Parti hükümetlerinin devam edeceğine inanıyoruz. Ülkemizin yakaladığı siyasi istikrarı 2019'da da sürdüreceğine inanıyoruz ama o elbette halkımızın takdirinde. Başından beri AK Parti planlı programlı hareket eden bir parti oldu. Halkımızın yine bu anlayışa destek olacağına inanıyorum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER