74 Bin Öğrenciye Tek Tek Anlatıldı

Samsun’da, “Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider” isimli proje ile 300 okulda 74 bin öğrenciye ulaşılarak kanser hakkında bilgilendirildiği belirtildi.

74 Bin Öğrenciye Tek Tek Anlatıldı
Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü, İlkadım Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen “Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider” adlı yarışma projesinin ödül töreni yapıldı. 10 Şubat - 14 Nisan tarihleri arasında düzenlenen yarışmada Samsun’daki 17 ilçenin 300 ortaokulunda eğitim gören yaklaşık 74 bin öğrenci proje kapsamında “Kanserden Korunma Yöntemleri, Taranabilir Kanserler ve Tarama Merkezleri” ile ilgili kolaj ve 3 boyutlu görsel tasarımlar hazırlayarak yarışmaya katıldılar. Yarışmaya katılan öğrenciler aynı zamanda da yakınlarını kanser taramaları için Toplum Sağlığı Merkezleri ve Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezlerine (KETEM) yönlendiren yarışmalardan ek puanlar aldılar. Dereceye giren öğrenciler hediye çekleri ve bisikletle ödüllendirildi.

Serra Otel’de yapılan ödül törenine Samsun Valisi İbrahim Şahin, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, İl Sağlık Müdür Dr. Yusuf Köksal, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm.Dr. Dursun Mehmet Mehel, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Samsun İl Müdürü İsmail Kasapoğlu, okul müdürleri, sağlık personelleri, öğrenciler ve velileri katıldı.

Törenin kapanış konuşmalarından önce kürsüye çıkan Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü Kanser Birimi Hekimi Dr. Elif Özkaya, yürütülen proje hakkında bilgiler verdi.

300 OKULDA 74 BİN ÖĞRENCİ

Proje sunumunun ardından konuşan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, “300 okulda 74 bin öğrenci ile biz bu çalışmayı yaptık. Amacımız kanserin önlenebilir ve tedavi edilebilir ölümcül bir hastalık olduğunu ailelerimize anlatabilmekti. Bunu KETEM’e getirilen ebeveyn sayılarından anlıyorum. İnşallah önlenebilir olan bu kanser temamız sadece bu ayla sınırlı değil, 365 gün aklımızda olmasını temenni ediyorum. Bu projeyi her yıl yapmayı düşünüyoruz” dedi.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER