7 yıl gecikmeli hizmete giriyor

Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin yeni binası yaklaşık 7 yıl gecikmeli olarak önümüzdeki ay hizmete başlayacak

7 yıl gecikmeli  hizmete giriyor

Yaklaşık 9 yıl önce yeni binasının ihalesi yapılarak inşaatına başlanan Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi inşaatı, 3 ihale sonrasında tamamlandı. 2007 yılındaki yangının hemen ardından ihale çalışması başlayan bina inşaatı 2008 yılında ihale edilerek sözleşmede 2010 yılında binanın teslim edileceği belirtilirken, binanın teslimi 2017 yılına kadar sarktı. 2008 yılından bugüne kadar 3 başhekim değiştiren ve 9 yıllık bir beklemeden sonra yeni binaya geçecek olan Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde şimdilerde taşınma heyecanı yaşanıyor.

AMERİKALILAR HASTANEYE EL KOYDU

Cumhuriyetten önce 1902 yılında şu anki Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin binası yapılarak o dönem Canik Hamidiye Hastanesi olarak hizmet vermeye başladı. Avrupa’dan getirtilen malzemelerle donatılan hastane, 50 yataklı olarak görev yaparken hastanenin başhekiminin dahi olmadığı belirtiliyor. Hastaneyi bir yönetim kurulu ve kurulun tayin ettiği hastane müdür Hasan Hayri Efendi yönetiyordu. 1908 yılında Opr. Dr. Yorgaki Bey hastaneye ilk baştabip olarak atandı. Bu tarihlerde de hastanenin ismi Canik Gureba Hastanesi olarak değiştirildi. 1. Cihan Harbi sırasında hastane faaliyetlerini bir ara durdurdu.1919 yılında İngilizlerin Samsunu işgallerinde Amerikalılar hastaneye el koydu.1920 yılında Amerikalılar Samsun’u terk ederken hastaneyi bir kurula devrettiler.

İLK OLARAK 1971 YILINDA HİZMETE BAŞLADI

Cumhuriyetin ilanı ile hastane 1924 yılında özel idareye devredildi ve Samsun Millet Hastanesi ismini aldı. 1954 yılına kadar özel idarece yönetilirken o yıl Türkiye’deki bütün özel idare hastaneleri gibi Samsun Millet Hastanesi de Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’na verildi. İsmi de Samsun Devlet Hastanesi oldu. Samsun Devlet Hastanesini onarmak ve yeni ek tesisler ilave etmek üzere 1963 yılında Samsun Devlet Hastanesi Yardım Derneği kuruldu. Bu dernek ilk önce 30 yataklı ek bir pavyon inşa ederek hastanenin yatak sayısını 80’e çıkarttı. Dernek bu çalışmalarına aralıksız devam etti.1970 yılına gelindiğinde yatak sayısı 160 ‘a çıkarılmıştır.1965 yılında Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’nca inşaasına başlanan bugünkü Devlet Hastanesi 1970 yılında bitti ve o yılın mayıs ayında hastane yeni ve modern binasına taşındı. 1970 yılında Devlet Hastanesi yeni binasına taşınmasıyla hastane bir yıla yakın süre boş ve bakımsız olarak kaldı.1971 yılı Mayıs ayında Karadeniz Bölgesi Ruh Sağlığı olarak hizmete girdi. İsmi daha sonra Karadeniz Bölgesi Ruh ve Sinir Hastanesi olarak değiştirilirken, 1980 yılında ise Karadeniz ünvanı kaldırılarak Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi oldu.

YANGININ ARDINDAN İHALE SÜRECİ HIZ KAZANDI

İlkadım İlçesi Unkapanı Mahallesi’nde hizmet vermeye devam eden Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi yaklaşık 9 yıl süren yılan hikayesine dönen yeni bina inşaatı sonunda gerçekleşiyor. 2000’li yılların başlarında bugünkü Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi’nin bulunduğu bölgeye taşınması planlanarak bununla ilgili çalışmalar yapılırken 2007 yılında yaşanan yangın bu süreci hızlandırdı. 20 Şubat 2008 yılında yapılan ilk ihale ile hastanenin yapım işi Alreş firmasına verildi. 28 Mart 2008 yılında yapılan ihale sözleşmesinde ise 18 Eylül 2010 tarihinde binanın teslim edilmesi planlandı. Firma teslim tarihini geciktirirken daha sonraki süreçlerde ise farklı firmaların Alreş firması adına işi devam ettirdiği kaydedildi. 2015 yılına kadar süren bu gecikmede Alreş firması Ankara Asiye 1. Ticaret Mahkemesi’nin 12 Şubat 2015 tarih ve 2014/1000 esas sayılı kararı ile iflası verildi.

ALREŞ 5 YIL SONRA İFLAS ETTİ

İflası verilen Alreş firmasından sonra hastane binasının yapım işinin sözleşmesi de mart ayında feshedildi. Daha sonra Parıltı şirketi devreye girerek hastane yapım işini alırken, bu şirket ile de yaklaşık 6 ay içerisinde hastane inşaatını bitireceği sözleşmesi yapıldı. Binanın teslim edilmesi gereken tarihin uzaması ile birlikte Parıltı şirketinin sözleşmesi de feshedildi. 15 Temmuz darbe girişimine maruz kalan ve Parıltı firmasının da bitiremediği hastane binasının yeni ihale süreci de 2017 yılına sarktı. Son olarak hastane inşaatına başlayan firma ise Alfen firması oldu. Alfen firması ile yapılan sözleşme de ise beklenenin aksine sıkıntı çıkmazken, geçtiğimiz hafta perşembe günü binanın geçici kabulü yapıldı.

SAMSUN TARİHİNDE İLK

Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi yeni binasının geçici kabulünün ardından bazı eksikliklerin giderilmesi için 30 gün süre verildiği ve bu süre sonrasında 10 günlük müşavir süresinin arından hastane yeni binasına taşınacak. Samsun kamuoyunda sürekli dilenen ve konuşulan hastanenin kasım ayı içerisinde Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi’nin bulunduğu bölgedeki yeni binasına geçeceği haberi hastane içerisinde bir heyecan oluştururken birçok personel ise sona gelinmesinden dolayı memnun. Adeta yılan hikayesine dönen ve 2 yıl içerisinde yapımı tamamlanan yeni binanın 9 yıl sonra bitirilmesinin de Samsun tarihinde bir ilk olduğu kaydedildi.

ÇAMATEM DE HİZMET VERECEK

Yeni hastane binasının tamamlanması ise uzun bir aradan sonra Uzm. Dr. Hüseyin Yalçın Büyükkarabacak’a nasip oldu. Yeni binaya taşınmalarının ardından hizmet kalitesinin artacağını kaydeden Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Hüseyin Yalçın Büyükkarabacak, “Hastane olarak sadece Samsun’a değil bölgede 13 şehre baktığımızdan hasta sirkülasyonumuz çoğu zaman fazla oluyor. Yeni binamıza geçtikten sonra AMATEM servisimizi 60 yataklı olarak planlıyoruz. Bunun 15 yatağını ÇEMATEM olarak ayırmayı planlıyoruz. Yetişkin hastalarımızın yanı sıra çocuk yaştaki hastalarımızın da tedavisinde mevcut binamızda fiziki şartlardan dolayı çoğu zaman yetersiz kalıyorduk. Fakat yeni binamıza taşındıktan sonra bu eksikliğimizi de gidereceğiz” diye kaydetti.

Sezer SEZER

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2017, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER