7 ayda 2'nci yabancı yatırımcı

Yabancı ortaklı Polisan Samsun'a 2 milyon 140 bin TL yatırımla çimento ve beton kalıpları fabrikası kuruyor. Samsun'da yılın 7 ayında teşvik belgeli toplam yatırım tutarı ise 547 milyon 433 bin TL'ye ulaştı

7 ayda 2'nci yabancı yatırımcı

Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen yatırım teşvik belgelerine ilişkin temmuz ayı verileri belli oldu. Buna göre Samsun'a yılın ilk 7 ayında verilen toplam teşvik belgesi 63'e ulaştı. Bu yıl, Samsun'a yatırım yapmak için teşvik belgesi alan 2'nci yatırımcı Polisan Kimya oldu. Şirket, toplam yatırım tutarı 2 milyon 140 bin TL olan ve 10 kişinin istihdam edileceği çimento ve beton kalıpları fabrikası açacak.

EN FAZLA YATIRIM NİSAN AYINDA

Ekonomi Bakanlığı'nca verilen yatırım teşvik belgelerine ilişkin yılın ilk 7 ayı itibariyle teşvik belgesi alan yatırımcılar ve toplam yatırım bedelleri ile, temmuz ayında teşvikli yatırım yapacak firmalar belli oldu. 312 milyon TL'yi bulan 11 yatırım teşvik belgesi tutarı en yüksek seviyede yatırım belgesi alınan ay nisan ayı olurken, temmuz ayında ise toplam 91 milyon 123 bin TL tutarında 4 yatırım teşvik belgesi verildi.

POLİSAN İKİNCİ YABANCI YATIRIMCI

Temmuz ayında Samsun'a yatırım yapmak için teşvik belgesi alan şirketlerden Polisan, imalat sektöründe komple yeni yatırım yapma taahhüdünde bulundu. Şirket, 10 kişinin istihdam edileceği toplam yatırım tutarı 2 milyon 140 bin TL olan çimento ve beton kalıpları fabrikası için KDV istisnası, vergi indirimi yüzde 70, YKO yüzde 30, faiz desteği, sigorta primi işveren hissesi desteğinden (6 yıl) yararlandı. Polisan, bu yıl başından bu yana Samsun'a yatırım yapmak için teşvik belgesi alan ikinci yatırımcı oldu. Daha önce Nazenin Turizm de Samsun’a kuracağı 3 yıldızlı otel yatırımı için Ekonomi Bakanlığı'ndan teşvik belgesi almıştı.

İMALAT SEKTÖRÜNE YENİ YATIRIM

Samsun'a yatırım yapmak için Temmuz ayında teşvik belgesi alan diğer bir şirket de yine imalat sektöründe faaliyet gösteren İlkadım Cam İnş. San. Tic. Ltd. Şti. oldu. Temperli cam imalatı için komple yeni yatırım taahhüdünde bulunan şirketin, teşvik aldığı toplam yatırım tutarı ise 2 milyon 955 bin TL olarak açıklandı. 15 kişinin istihdam edileceği yatırım için şirket, devletten KDV istisnası, vergi indirimi yüzde 60, YKO yüzde 25, sigorta primi işveren hissesi desteği (5 yıl) ve faiz desteğinden yararlanacak.

MODERN FEN’DEN SAMSUN’A ÖZEL LİSE

Temmuz ayında yatırım teşvik belgesi alan diğer bir şirket ise Adalet Mahallesi'nde açacağı özel lise için teşvik alan Modern Fen Eğitim Hizmetleri oldu. 560 öğrenci kapasiteli okul yatırımı için şirket; faiz desteği, KDV istisnası, vergi indirimi yüzde 80, YKO yüzde 40, sigorta primi işveren hissesi desteği (7 yıl) desteklerinden yararlanacak. 2 milyon 400 bin TL tutarındaki yatırım ile okulda 30 kişi istihdam edilecek.

SASKİ DE YARARLANDI

Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürlüğü de belediye hizmetleri için yapacağı yeni yatırım için teşvik belgesi alarak, KDV istisnasından yararlandı. SASKİ bu teşvik kapsamında 83 milyon 628 bin TL tutarında hizmet yatırımı yapacak. SASKİ'nin bu yatırımıyla birlikte Samsun'da Temmuz ayında teşvik belgesi alan şirketlerin sayısı 4 olurken, toplam sabit yatırım tutarı 91 milyon 123 bin TL, toplam istihdam sayısı ise 55 kişi oldu.

TOPLAM YATIRIM 7 AYDA 500 MİLYON TL’Yİ GEÇTİ

Ekonomi Bakanlığı'nın verilerine göre 2017 yılının Ocak-Temmuz döneminde alınan toplam teşvik belgesi sayısı ise 63'e ulaştı. Bu yatırımların toplam tutarı 547 milyon 433 bin 516 TL olarak açıklanırken, yatırımlar gerçekleştiğinde istihdam edilecek kişi sayısı ise 1115 olarak belirlendi.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2017, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER