682 Kişiye Görevden Uzaklaştırıldı

MEB'de 6 bin 538 kişi daha görevden uzaklaştırıldı. Bu ikinci dalga operasyonla birlikte bakanlıkta görevden uzaklaştırılan personel sayısı 21 bin 738'e ulaştı. Samsun’da da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli toplam 699 kişi görevden uzaklaştırıldı

682 Kişiye Görevden Uzaklaştırıldı

Darbe girişiminin ardından kamuda paralel yapıya yönelik operasyonlar devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nda (MEB) 6 bin 538 kişi daha görevden alındı. Bakanlıkta dün de 15 bin 200 personel açığa alınmıştı. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı: "Milli Eğitim Bakanlığı olarak yapıya ait tüm özel eğitim kurumları ve okullar ile barınma merkezlerinin yanı sıra Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görev yapan FETÖ ile irtibatlı kamu personeline yönelik kapsamlı çalışma yürütülmektedir. Bugün itibarıyla Bakanlığımızın merkez ve taşra teşkilatında görev yapan 15 bin 200 kamu personeli açığa alınmış, bu kişiler hakkında soruşturma başlatılmıştır."

 

21 BİN ÖZEL OKUL ÖĞRETMENİNİN LİSANSI İPTAL

Böylece Milli Eğitim Bakanlığı'nda, açığa alınan kamu personeli sayısı 21 bin 738'e ulaştı. Önceki gün ayrıca özel kurumlarda görevli 21 bin öğretmenin de çalışma ruhsatının iptal edildiği açıklanmıştı. Bu süreç de tamamlandı. Aktif Eğitim Sendikası'nın genel merkez ve taşra teşkilatındaki binin üzerindeki yöneticisi de bakanlık veya valilikler tarafından açığa alındı.

SAMSUN’DA TOPLAM 699 KİŞİ GÖREVDEN ALINDI

Samsun’da ise Valilikten yapılan yazılı açıklamada önceki gün İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli 17 personel görevden alınmıştı. İkinci dalgada da 682 kişinin görevden uzaklaştırıldığı öğrenildi. Yapılan operasyonla birlikte toplam sayı ise 699 oldu.

MEB’DEN BÜYÜK OPERASYON, KAPATILACAKLAR

Öte yandan MEB, 524'ü özel, 626 eğitim kurumunu kapatacak. Milli Eğitim Bakanlığınca, bakanlığa bağlı faaliyet gösteren ve ‘Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar’dan haklarında işlem başlatılan 524 özel okul ve 102 diğer kurum olmak üzere toplam 626 kurum hakkında kapatma işlemi başlatıldı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER