5 yıldır engelli oğluyla okula gidiyor

Samsun'da ev kadını Amire Akçay, doğuştan omuriliğinin yavaş gelişmesi nedeniyle tek başına dengede duramayan ve desteksiz yürüyemeyen oğlu Taha Ensar Akçay'ı her gün okula götürüp getiriyor.

5 yıldır engelli oğluyla okula gidiyor

Samsun'da ev kadını Amire Akçay, doğuştan omuriliğinin yavaş gelişmesi nedeniyle tek başına dengede duramayan ve desteksiz yürüyemeyen oğlu 5'inci sınıf öğrencisi Taha Ensar Akçay'ı her gün okula götürüp getiriyor, okul bitimine kadar bekleyip teneffüslerde ihtiyaçlarını karşılıyor.
Samsun'da İlkadım İlçesi'nde yaşayan Yavuz ( 35) ve Amire Akçay (34) çiftinin tek çocukları olan Ticaret ve Sanayi Odası Ortaokulu 5'inci sınıf öğrencisi Taha Ensar Akçay (11) doğuştan omuriliğinin yavaş gelişmesi nedeniyle tek başına dengede duramıyor, destek olmadan yürüyemiyor. Anne Amire Akçay, 5 yıldır oğlunu her gün okula götürüyor, sınıfına kadar bırakıp sırasına oturtuyor, ardından okuldaki bekleme odasında ders bitimini bekliyor. Teneffüste tekrar oğlunun yanına gelip varsa ihtiyaçlarını gidermesine yardımcı oluyor. Okul bitiminde de tekrar oğlu ile birlikte okul servisi ile evine dönüyor. Oğlunun okulda eğitim alması için her gün onunla birlikte okula giden anne okul idaresi ve öğretmenler tarafından da takdirle karşılanıyor.
Oğlunun tedavisi için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını söyleyen Amire Akçay, "Okul idaresi ve öğretmenlerimiz de bize çok destek oluyorlar, onlara çok teşekkür ediyorum. Oğlumun yürüyememesini biz engel olarak görmüyoruz. Bütün ailelerin annelerin özelikle çocukları engelli diye evlerine kapatmalarını istemiyorum onların da her şeyi yapmaya haklarının olduğunu söylemek istiyorum. Oğlum şu an fizik tedavi görüyor. Faydasını görüyoruz. ancak belki başka tedavi yöntemleri de olabilir. Eğer bu konu ile ilgili de bize yardımcı olunursa çok seviniriz" dedi.
Ticaret ve Sanayi Odası Ortaokulu Müdürü Nusret Sarı, Taha Akçay'ın çok sevdikleri özel bir öğrenci olduğunu söyleyerek, "Kendisi derslerinde de başarılı. Özellikle müziğe karşı bir yeteneği de var. Diğer yaşıtlarından bir farkı yok. Yaptığımız etkinliklerde de her zaman ön planda yer aldı. Taha yaşam dolu hayat dolu bir öğrencimiz. Onunu böyle hayata bağlı olması bizi de mutlu ediyor. Öğretmenlerimiz kadar en büyük özveriyi gösteren emek veren anne ve babası. özellikle annesinin çabalarını takdirle karşılıyoruz. Amire hanımın bu davranışı diğer velilerimiz açısından da bir örnek mesaj niteliğinde. Amire hanımın şahsında bütün fedakar annelerimizin ellerinden öpüyorum ve Anneler Günü'nü kutluyorum" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2017, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER