400 bin Samsunlu  SAMKART kullanıyor

SAMULAŞ A.Ş. Mali İşler Müdürü Ela Alok, Samsun’da halen 400 bin kişinin ulaşımda SAMKART kullandığını belirtti.

400 bin Samsunlu  SAMKART kullanıyor

SAMULAŞ A.Ş. Mali İşler Müdürü Ela Alok, Radyo Gerçek’te yayınlanan Merve Akyürek’in hazırlayıp sunduğu ‘Günaydın Samsun’ programında elektronik ücret toplama sistemine ilişkin bilgiler verdi. Alok, Samsun’da halen 400 bin kişinin ulaşımda SAMKART kullandığını ifade etti.  Ela Alok, 20 veya daha fazla çalışanı bulunan özel sektör firmalarının, SAMKART indirimlerinden yararlanabileceklerini ifade etti

DAHA DA YAYGINLAŞTIRACAĞIZ
Samsun'da hizmet veren ulaşım araçlarında teleferik, otopark ve cadde parklarında ön ödemeli kartlar kullanıldığını anımsatan Ela Alok, bu kartların yönetildiği sisteme elektronik bilet ve ücret toplama sistemi denildiğini belirtti. Samsun’da artık hemen hemen herkesin cebinde bulunan SAMKART’ların 2010 yılında Samsun'da hizmet vermeye başlayan hafif raylı sistem hattı ile daha da yaygınlaştığını söyleyen Alok, “Şu anda Samsun'da yaklaşık 400 bin vatandaşımızda SAMKART bulunmakta. Amacımız daha da yaygınlaştırarak birçok noktada kullanılmasını sağlamak” dedi.
ÖZEL SEKTÖR DE YARARLANABİLİR
Samsun'da kullanılan SAMKART biletlerinin öğrenci ve öğretmenler, 65 yaş üstü vatandaşlar, engelli vatandaşlar ve kanunen ücretsiz taşıma hakkına sahip kişilerin kullandığı SAMKART’ların bulunduğunu dile getiren Alok, ayrıca özel anlaşma ile kurumlara verilmiş ekstra kartlar da bulunduğunu söyledi. 20 ve daha fazla çalışanı olan kurum ve özel sektörlerin müracaatı halinde, çalışanlarının ulaşımdan indirimli olarak faydalanmalarının mümkün olduğunu vurgulayan Alok, vatandaşların SAMKART’larıyla ilgili sorunlarını gidermek için Subaşı Yeraltı Çarşısı'nda bulunan SAMKART Başvuru Merkezi'ne başvuru yapabileceklerini söyledi.
KİOSK’LARIN SAYISI ARTIRILDI
SAMKART'a yüklemelerin ise raylı sistem hattındaki birçok istasyonda bulunan otomatik yükleme ve satış cihazları aracılığıyla yapılabileceğini dile getiren Ela Alok, "Bu cihazlarımızın olmadığı yerlerde ise anlaşmalı olarak satış ve dolum bayilerimiz bulunuyor. Kiosk olarak adlandırılan otomatik yükleme ve satış cihazlarımız ile vatandaşlarımıza raylı sistem hattı üzerindeki hemen hemen tüm istasyonlarımız da hizmet veriyoruz. Raylı sistem hattımızın Tekkeköy'e kadar uzanmasının ardından, vatandaşlarımızdan gelen talepleri de dikkate alarak 18 adet olan Kiosk cihazınızın sayısını 50'ye çıkardık. Böylece vatandaşlarımıza artık daha iyi hizmet verebiliyoruz. Şu an günlük olarak ortalama bu cihazlarınızdan, 17-18 bin vatandaşımız yararlanabiliyor" bilgilerini verdi.
GERİ İADEDE DÖRT DURAK PARAMATRESİ
Tramvaya yeni hatlar ilave edilmesi ile beraber ücret sisteminde meydana gelen değişikliklerle ilgili bilgiler de veren Ela Alok, "Raylı sistem üzerinde 36 tane istasyon bulunmakta. Tekkeköy hattı yapılmadan önce de aslında bu sistem uygulanıyordu. Tekkeköy hattını hizmete açılması ile ücret iadesini dört durak parametrelerine göre ayarladık. Buna göre 10 durak, 21 durak 28 ve 36 olmak üzere kademeli ücret tarifesini kullanmaya başladık. Örneğin öğrenciler için ilk olarak 3 TL'ye SAMKART'ından çekiliyor. İndiği durakta ücreti geri iade ediliyor. Seyahat ettiği durak sayısı kadar parasını geri alıyor. Tam kart kullanan Vatandaşlarımız ise ilk etapta 4 TL çekiyor yine seyahat ettiği durak sayısı kadar, ücret iadesini geri alıyorlar. Ancak mutlaka ücret iadelerini araçtan indikten sonra almaları gerekiyor. Üzerine işlem yapılırsa, sistem iadeyi geri vermiyor. Bu sadece Samsun'da değil tramvay bulunan diğer şehirlerde de böyle.
AKTARMA 90 DAKİKA İÇİNDE YAPILMALI
Raylı sistem ile özel halk otobüsleri tarafından hizmet veren araçlar arasında geçerli olan 'aktarma' uygulamasına ilişkin bilgiler de veren Ela Alok, vatandaşların ilk binişlerinden 90 dakika içerisinde SAMULAŞ ve özel halk otobüsleri araçları arasında aktarmadan yararlanabildiklerini söyledi.
Gülsüm ATİK  

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2017, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER